آموزش عامل كاهش تلفات جاده ای خراسان رضوی

آموزش عامل كاهش تلفات جاده ای خراسان رضوی بازار پرواز: مشهد - مطابق آمار پزشكی قانونی در 16 سال قبل تلفات ناشی از حوادث رانندگی در جاده های خراسان رضوی به صورت میانگین سالانه سه درصد كاهش یافته است.


خراسان رضوی با 20 هزار و 574 كیلومتر راه برون شهری پس از استان فارس رتبه دوم كشور را در این بخش دارد. این استان همینطور سالانه میزبان 27 میلیون زائر و مسافر داخلی و خارجی است كه 90 درصد آنها زمینی به این خطه سفر می كنند و از طرفی حجم تردد در جاده های بین شهری، روستایی و فرعی استان به صورت میانگین ماهانه حدود 10 میلیون فقره است.
رتبه خراسان رضوی در كشور از نظر زیرساخت های حوزه راه قابل ملاحظه نیست به صورتی كه با 110 كیلومتر آزاد راه رتبه نهم، با هزار و 72 كیلومتر بزرگراه رتبه پنجم، با هزار و 289 كیلومتر راه اصلی رتبه ششم و با سه هزار و 950 كیلومتر راه فرعی رتبه چهارم كشور را دارا است.

* نقش غیرقابل انكار آموزش در كاهش تلفات جاده ای
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی با اشاره به كاهش متوسط سه درصد تلفات جاده ای استان اظهار داشت: این كاهش از آن جهت دارای اهمیت است كه میزان تردد و سفرهای جاده ای استان سالانه حدود 10 درصد رشد دارد و رسیدن به این آمار در سایه نظارت و آموزش اتفاق افتاده است.
ابراهیم نصری اضافه كرد: بر مبنای آمار، تلفات جاده ای استان از سال 81 تا 96، كاهش داشته و خراسان رضوی در 16 سال اخیر، در سال 82 با هزار و 752 نفر و سال 95 با 731 نفر بیشترین و كمترین شمار قربانیان حوادث جاده ای را داشته است.
وی اظهار داشت: مهمترین اقدام برای كاهش این آمار استقرار دوربین های نظارت تصویری و كنترل سرعت در جاده های استان است كه امكان رصد شبانه روزی جاده ها را ممكن ساخته است.
رئیس مركز مدیریت راههای اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی اظهار داشت: 139سامانه ثبت تخلف سرعت در استان نصب شده كه هم اكنون 103 سامانه آن در حال بهره برداری است.
ابوالفضل حسینی عشرت آباد اضافه كرد: آغاز نصب این سامانه ها در خراسان رضوی از سال 92 شروع شد و تا سال قبل 88 سامانه در استان مورد استفاده قرار گرفت.
وی اظهار داشت: هم اكنون 36 دوربین نظارت تصویری در سطح جاده های استان فعال است كه این تعداد به 42 دستگاه افزایش خواهد یافت. خراسان رضوی در سال 90 نخستین استان در كشور بود كه دوربین های نظارتی در آن نصب گردید.
وی همینطور به بهره برداری از سامانه های ترددشمار القایی از سال 90 تا 96 در محورهای استان اشاره و بیان كرد: تعداد این سامانه ها در سال 97 به 118 مورد رسیده است.البته طرح آزمایشی نصب سامانه ترددشمار تصویری كه قابلیت خواندن پلاك را هم دارد در استان به اجرا در آمده و تا آخر امسال این سامانه با فناوری مذكور در سراسر آزادراه مشهد- باغچه نصب می گردد.
حسینی تصریح كرد: پیش از این یك باسكول توزین در حال حركت خودروهای سنگین در راههای استان نصب شده كه طی هفته های آینده جمع دستگاههای نصب شده در استان به سه مورد خواهد رسید.
وی قیمت این سامانه ها را 10 میلیارد ریال عنوان نمود و اضافه كرد: این سامانه در كنار توزین حین حركت تریلی ها و محاسبه اضافه بار آنها قابلیت ثبت سرعت و اتصال به سامانهای باربری را هم دارد.

* آشكارسازی 67 نقطه خطرخیز جاده ای استان
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی هم در تشریح ایمن سازی راههای استان اظهار داشت: از 147 نقطه پرتصادف ابلاغی از جانب وزارت راه و شهرسازی در راههای استان 87 نقطه دارای تصادف و 60 نقطه بعنوان پرتصادف شناسایی شده است كه 67 محل سال گذشته با نصب تابلو و علائم اخطار دهنده، آشكارسازی و آرام سازی شده است.
علیرضا خجسته اضافه كرد: از مجموع 167 محل، 9 مكان شامل رباط سفید، تونل رباط سفید، محدوده ویلاها، تپه های قره باغ، سه راهی ابویسان، تقاطع افچنگ، پیچ بفره، دوربرگردان توس و ویرانی با نصب نیوجرسی، گاردریل، نصب روشنایی و شیارهای لرزاننده طولی و عرضی ایمن سازی شده است.
وی اظهار داشت: نقاطی مانند دوربرگردان حكیم آباد، دوربرگردان اخلمد، محدوده كارخانه گچ مشهد و سه راهی مهنه هم از فهرست نقاط پرتصادف و دارای تصادف راههای استان حذف گردیده است.
معاون راهداری خراسان رضوی نیاز استان برای حذف و یا اصلاح 60 نقطه حادثه خیز جاده ای را 450 میلیارد ریال عنوان و اظهار نمود: طرح هایی كه نیازمند ساخت پل، تقاطع غیرهمسطح، جاده و مسیرهای جدید است توسط شركت توسعه زیرساختهای وزارت راه و اصلاح مسیرها، نصب علائم و رفع حادثه خیزی نقاط هم توسط اداره كل راهداری انجام می گردد.

* ایمن سازی منازل و مدارس حاشیه جاده ها
معاون حمل و نقل اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی هم اظهار داشت: اقدامات این اداره برای ارتقای ایمنی ساكنان و بویژه دانش آموزان ساكن حاشیه جاده در 2 بخش فرهنگی و فیزیكی انجام می گردد كه اقدامات اطلاع رسانی در مدارس و اجرای طرح های پیشگیری از تصادفات همچون اقدامات فرهنگی است.
جواد وحدتی فرد، به فعالیت های فیزیكی این اداره اشاره و بیان كرد: سال گذشته محوطه مقابل 96 مدرسه حاشیه راههای استان ایمن سازی شده كه این عملیات شامل خط كشی و نصب علائم و تجهیزات آشكارسازی، نصب شیارهای لرزاننده و سرعتكاه آسفالتی بوده است.
وی همینطور اظهار داشت: برگزاری دوره های آموزشی برای رانندگان و مسئولان فنی و مدیران شركتهای حمل و نقل از دیگر اقداماتی است كه به كاهش سوانح و تلفات رانندگی در استان منجر گردیده است به شكلی كه در بعضی موارد لازمه تمدید فعالیت رانندگان و شركتهای حمل و نقل مشاركت فعال در این كلاسها است.

* وضعیت راههای روستایی همچنان نگران كننده
با وجود كاهش تلفات رانندگی در جاده های بین شهری خراسان رضوی، آنچه در سالهای اخیر همچنان نگران كننده است تلفات رو به رشد سوانح رانندگی در جاده های روستایی استان است.
جانشین فرمانده پلیس راه خراسان رضوی سهم تصادفات راههای روستایی استان از كل حوادث جاده ای این خطه را 43 درصد عنوان نمود و علت این سهم بالا از تصادفات را توسعه ناایمن راههای روستایی برشمرد.
سرهنگ محمدعلی احسان بخش اظهار نمود: این مساله چند سالی است به مشكل عمده و دغدغه پلیس راه استان تبدیل گشته و هم اكنون توان پلیس در مورد حضور و عرضه خدمت در این محورها بیش از مقدار موجود نیست.
وی اضافه كرد: حتی راهداری هم در عرضه خدمات راهداری در مسیرهای روستایی با مشكل مواجه می باشد و توان نگهداری از این محورها از عهده اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی هم خارج است.
وی در تشریح راههای ناایمن روستایی اضافه كرد: بعد از سفارش مقامات مختلف در خصوص ساخت یك راه روستایی، پیمانكار جاده نیمه تمام و ناایمن را به دلایل مختلف رها كرده و این محور ناخواسته زیر بار ترافیك می رود كه حادثه ساز می گردد.
وی تصریح كرد: بهتر آن است كه اگر نمی توانیم یك راه روستایی را به هر دلیلی به طور كامل و ایمن تحویل دهیم حداقل بخشی از آن را تحویل داده و بقیه را به شكل خاكی رها نماییم، چون كه سرعت در محور خاكی پایین است و تصادفات كمتری در آن اتفاق می افتد.
خراسان رضوی 20 هزار و 575 كیلومتر راه دارد كه 6هزار و 422 كیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 كیلومتر راه روستایی است. 43 درصد تصادفات خراسان رضوی مربوط به راه های روستایی است و از این حیث این استان رتبه نخست را در كشور دارد.
3221/5132


1397/02/14
20:32:40
5.0 / 5
4543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
drone
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم