تولید كنسرسیوم، راه نرفته تولید داخلی

تولید كنسرسیوم، راه نرفته تولید داخلی بازار پرواز: مشهد - كارشناسان اقتصادی بر این باورند كه كنسرسیوم، بهترین راه برای رونق بخشیدن به تولید داخلی، كسب سود و ماندگاری در بازار است، راهی كه دنیا آن را نسخه شفابخش اقتصاد بیمار می داند اما هنوز اقتصاد ایران در این مسیر گامی موثر برنداشته است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا كنسرسیوم واژه ای لاتین و برگرفته از (consors) است كه 'شراكت انجمن یا جامعه' معنا می دهد، هدف تشكیل كنسرسیوم در اقتصاد كسب سود است كه توسط چند شركت با كنش های مختلف، برای رسیدن به هدفی مشترك تشكیل می گردد.
به باور كارشناسان اقتصادی، كشورهای توسعه یافته دنیا در همه رسته های تولیدی خود تشكیل كنسرسیوم داده و از این طریق موفق به ورود به بازارهای جهانی و ماندگاری در آن شده اند اما ایران به دلایل ساختاری و فرهنگی، موفق به تشكیل كنسرسیوم های قوی از رسته های تولیدی نشده و تولیدكنندگان آن هنوز اندر خم یك كوچه اند.

*فرهنگ كار گروهی ضعیف است
یك فعال اقتصادی و دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كشورهای توسعه یافته دنیا تشكیل كنسرسیوم در بخش های مختلف تولیدی را از چندین سال قبل شروع كرده اند اما در ایران به علت ضعف فرهنگ كار گروهی و عدم برخورداری مردم از روحیه قوی مشاركت، تا كنون اقدامی در این مسیر نشده است.
فیروز ابراهیمی اظهار نمود: وجود چندین واحد صنعتی كوچك در یك رسته تولیدی در استان و كشور ناشی از نبود تعامل بین تولیدكنندگان است در حالیكه اگر این واحدها در قالب یك كنسرسیوم تجمیع و اهداف خویش را یكی می كردند، هم سود و هم موفقیت بیشتری در بازار به دست می آوردند.
وی بیان كرد: در حوزه صادرات و اقتصاد برون مرزی هم صادركنندگان داخلی به جای تشكیل كنسرسیوم، به گونه ای رفتار كرده اند كه رقابتشان منفی شده است و بنابراین بازارهای هدف صادراتی خویش را از دست داده اند.
این فعال اقتصادی ادامه داد: بنا به اظهارات فعالان اقتصادی روسیه، همه تولیدات ایران در بازار آن كشور امكان فروش و مصرف دارد اما به علت رقابت منفی صادركنندگان ایرانی و عدم تعامل مناسب با یكدیگر، این فرصت در اختیار كشورهای دیگر قرار گرفته است.
ابراهیمی با ذكر مثال دیگری اظهار نمود: هم اینك 70 درصد از رب گوجه فرنگی مصرفی كشور در مشهد تولید می گردد ولی تولیدكنندگان این منطقه به جای تعامل برای كسب سود بیشتر از این فرصت، در رقابت برای به دست گرفتن فرصتهای همدیگر بسر می برند.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: ورود شركت های تركیه ای به هر بازار به شكل كنسرسیوم است و اگر بناست صادركنندگان هزینه ای كنند، با انجام فعالیتهای مشترك به سود و منفعت بیشتری دست پیدا می كنند.
ابراهیمی اظهار نمود: برای داشتن اقتصاد پویا باید جهانی فكر كرد بنابراین باید كنسرسیوم ها را در سطوح تولید، عرضه و بازارهای فرامرزی فعال ساخت.
وی با اشاره به قابلیت های فراوان حوزه خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی اظهار داشت: تشكیل كنسرسیوم در حوزه خدمات فنی و مهندسی، نجات بخش این بخش اقتصادی می باشد و باید از این ظرفیت برای صدور هدفمند این گونه خدمات به كشورهای مختلف بهره گرفت.

*ساز و كار كنسرسیوم تعریف نشده است
رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی هم در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اصولا كنسرسیوم در كشور ما شكل نگرفته و نمی گیرد، زیرا در فرهنگ و قانون تجارت ما، ساز و كار كنسرسیوم تعریف نشده است.
محمدحسین روشنك اظهار نمود: در همین حوزه صادرات خراسان رضوی، كنسرسیومی شكل گرفته كه هنوز فعال است اما در عمل نتیجه بخش نبوده است.
وی با اشاره به اینكه در سازماندهی كنسرسیوم دچار مشكل هستیم، اضافه كرد: كنسرسیوم را تشكیل می دهیم و مدیریت آن را به جای واگذاری به یك فعال اقتصادی و مدیر قوی بخش خصوصی، به مدیری می دهیم كه فقط اصول مدیریت را می داند و تنها در انتظار حقوق آخر ماه است.
وی اظهار داشت: رونق اقتصاد در بخش های تولید، معدن، تجارت و بازار به فرد و روحیه وی بستگی دارد، بنابراین فردی كه خود به تنهایی می تواند درآمدزایی زیادی در بخش اقتصادی داشته باشد اگر بنا شود كه مدیر یك كنسرسیوم گردد، در فرهنگ ایرانی ها هیچ كس نمی تواند این مورد را بپذیرد و با وی همكاری كند.
رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی اظهار نمود: برای تشكیل كنسرسیوم ابتدا باید فرهنگ سازی، سپس قوانین و ساز و كار آن تعریف شود و در نهایت همه تولیدكنندگان راغب به انجام كار گروهی شوند.

*لزوم تعریف بازار و پول مشترك آسیا
یك فعال اقتصادی و رئیس انجمن ماشین سازی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با تشكیل كنسرسیوم، ظرفیت های مختلفی در كنار همدیگر قرار می گیرند و انرژی تولید می گردد كه می تواند بازار را در اختیار گیرد.
محسن شركا اظهار نمود: صنعت ماشین سازی به لحاظ ماهیت كار، نوعی كنسرسیوم است، به نحوی كه هر تولیدكننده یك بخش از ماشین را تولید می كند و قطعات تولید شده در كنار هم، ماشین آلات صنعتی را شكل می دهند.
وی اضافه كرد: كنسرسیوم هم در واقع تجمیع ظرفیت های خرد در كنار یكدیگر و تبدیل آن به ظرفیتی بزرگ برای تولید و تجارت ماندگار است بنابراین باید برای رونق تولید داخل انجام كار گروهی را تمرین نماییم.
رئیس انجمن ماشین سازی خراسان رضوی اظهار داشت: اگر كنسرسیوم را در كلان بنگریم، برای ورود هدفمند تولیدات ایران به كشورهای دیگر، باید پول مشترك آسیا تولید شود تا بتوان حضور خویش را در برابر یورو و دلار تثبیت كرد.
وی اضافه كرد: در گام دوم باید بازار مشترك آسیا به وجود آید و با انجام گفت و گوها در سطح بین المللی و سرمایه گذاری های متقابل، بتوان سهم جهانی خویش را از اقتصاد دنیا گرفت.
شركا بیان كرد: اروپا پیش از این به تعریف پول و بازار مشترك اقدام نمود و تابحال به موفقیت هایی در این بخش دست یافته است.

*كنسرسیوم ها در رسته های تولیدی خراسان رضوی
رئیس گروه توسعه بازار شركت شهرك های صنعتی خراسان رضوی هم در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رسته های مختلف تولیدی می توانند با تجمیع ظرفیت های خود در قالب یك برند مشترك، شبكه ای تحت عنوان كنسرسیوم تشكیل داده و به سود بیشتری دست پیدا كنند، به شكلی كنسرسیوم، شبكه سازی تحت یك برند مشترك برای فروش است.
علیرضا سعادتی اظهار نمود: تشكیل یك كنسرسیوم در قالب تولید، بازاریابی و بازارسنجی مشترك برای یك طیف وسیع است و وقتی یك رسته تولیدی كنسرسیومی تشكیل می دهد حضورش در بازار راحت تر، مطمئن تر، كم هزینه تر و ماندگارتر می گردد.
وی بیان كرد: از سالها قبل چند كنسرسیوم در خراسان شكل گرفته بود كه یكی از موفق ترین و شناخته شده ترین آنها، كنسرسیوم سنگ و مصالح ساختمانی بود.
وی اظهار نمود: بعد از آن تشكیل كنسرسیوم ماشین آلات صنعتی بویژه در صنایع غذایی، كنسرسیوم تجهیزات پزشكی و صنایع دارویی، كنسرسیوم تولید نبات و آب نبات شروع شد كه این كنسرسیوم ها در مراحل مختلف شكل گیری قرار دارند.
این مسئول در شركت شهرك های صنعتی خراسان رضوی اظهار داشت: كنسرسیوم صنایع غذایی در مرحله اعتمادسازی، كنسرسیوم تجهیزات پزشكی و صنایع دارویی در مرحله شكل گیری اولیه، كنسرسیوم نبات و آبنبات در مرحله فروش تحت یك برند مشترك و كنسرسیوم سنگ در مراحل نهایی شكل گیری است.
وی اظهار نمود: مسئولان كنسرسیوم ماشین آلات صنعتی بویژه صنایع غذایی در مرحله ظرفیت سنجی چند سفر خارجی داشتند تا بتوانند تشكیلات صنایع غذایی را به صورت برند مشخص و با بهره گیری از چند نوع واحد سازنده ماشین آلات شكل دهند، هم اینك 40 واحد صنعتی در این كنسرسیوم همكاری دارند.
وی اضافه كرد: كنسرسیوم ماشین آلات صنعتی در خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی انجمنی را شكل داده تا بتواند تحت یك برند ثابت، ماشین آلات را تولید نماید.
سعادتی اظهار داشت: كنسرسیوم تجهیزات پزشكی و صنایع دارویی در مرحله اعتمادسازی قرار دارد و با استفاده از چنگ زدن به ریسمان بازار در تلاش است بتواند شكل گیری خویش را كامل كند بنابراین هم اینك فعالان این بخش در بازار سوریه در حال فعالیت هستند.
رئیس گروه توسعه بازار شركت شهرك های صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: اتحادیه تولیدكنندگان نبات و آب نبات هم به صورت كنسرسیومی فعالیت می نمایند و در چند سال اخیر در چند نمایشگاه خارجی حضور یافته و تولیدات خویش را تحت برند مشترك عرضه نموده اند.

*خلاء قانونی در ثبت كنسرسیوم
سعادتی ادامه داد: تشكیل كنسرسیوم در یك رسته تولیدی بعد از گذراندن مراحل مختلف، برای ثبت دچار مشكل می گردد زیرا هنوز قانون برای این بخش تعریف نشده و ساختار مشترك حقوقی در كنسرسیوم ها شكل نگرفته است.
وی تصریح كرد: هم اینك كنسرسیوم مصالح ساختمانی و سنگ در خراسان رضوی همه مراحل امكان سنجی، شكل گیری، اعتمادسازی، فعالیت مشترك و خروجی را گذرانده ولی به علت خلاء قانونی ثبت نشده است.
رئیس گروه توسعه بازار شركت شهرك های صنعتی خراسان رضوی اظهار داشت: ظرفیت خوشه های صنعتی برای تبدیل به كنسرسیوم به مراتب بیشتر از رسته های تولیدی است. تابحال خوشه زعفران استان در یك فرآیند شكل كنسرسیوم به خود گرفته اما به علت مشكلات قانونی نتوانسته در این قالب به فعالیت خود ادامه دهد بنابراین در همان حالت خوشه باقی مانده است.
سعادتی اظهار نمود: امسال شكل گیری سه كنسرسیوم جدید برای سه رسته تولیدی دیگر در خراسان رضوی آغاز می گردد اما برای موفقیت این كنسرسیوم ها نیاز به حمایت قانونی است.
به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، خراسان رضوی از پنج هزار و 616 واحد فعال صنعتی با سرمایه گذاری صنعتی 120 هزار میلیارد ریال و اشتغال حدود 185 هزار نفر برخوردار می باشد و الان پنج خوشه صنعتی زعفران، مبلمان، جواهرات، قطعات خودرو و كفش در این استان فعال است.
45 شهرك و ناحیه صنعتی مصوب در خراسان رضوی وجود دارد كه از این تعداد 38 مورد فعال می باشند، همینطور 43 درصد از صنایع فعال، 49 درصد از اشتغال صنعتی و 30 درصد از سرمایه گذاری صنعتی استان در شهرك ها و نواحی صنعتی مستقر است.
7489/5132


1397/03/09
17:54:02
5.0 / 5
4523
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هواپیما کنترلی کاغذی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم