بهشت اجابت در عرفه آستان رحمت امام رضا (ع)

بهشت اجابت در عرفه آستان رحمت امام رضا (ع) بازار پرواز: مشهد - در روز عرفه ابر رحمت اجابت دعا در آستان ملائك پاسبان رضوی چنان بارانی به همراه دارد كه هیچ یك از زائران و مجاوران حضرت دوست از این رحمت بی نصیب نمی ماند بنابراین همگان به دنبال اجابت دعا مشتاقانه به این صحن و سرا پا می گذارند.


امروز عرفه است و دلهای مشتاق صحرای خویش را به آستان ملائك پاسبان رضوی رسانیده اند و در سایه گنبد طلا و گلدسته های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) ماوا گزیده اند.
قلبهای هزاران دلداده خاندان عصمت و طهارت (ع) رنگ عشق به خود گرفته و در آرزوی زیارت حضرت امام حسین (ع) به بهشت مشهد پا گذاشته اند تا با طواف روضه رضوان، دلهای خویش را به صحرای عرفات نزدیك كنند و از زیارت بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) به زیارت حرم سیدالشهدا (ع) برسند.
امروز دلهای بسیار در بارگاه رضوی بهانه حضور در سرزمین عرفات را می گیرند اما با زمزمه ناب دعا و همنوایی با قافله سالار قبیله عشق در حرم قدسی حضرت امام رضا (ع) اندكی آسوده می گردند و از این زلال معرفت ناب سیراب می شوند.
مرحوم علامه مجلسی، روز عرفه را از اعیاد بزرگ اسلامی خوانده و بودن در این سرزمین را یك توفیق می داند، اما حضور در مكانی مانند حرم مطهر رضوی و انجام دعا در حین زیارت این بارگاه مقدس از بهترین اعمال برای كسانی است كه از طریق دور قصد زیارت و طلب اجابت دعا از ساحت مقدس حضرت امام حسین (ع) را دارند.
استاد برجسته حوزه های علمیه كشور و از نخبگان ملی و بین المللی درباره فضیلت حضور در حرم مطهر رضوی جهت شركت در دعای عرفه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روز عرفه، روز مقاومت، پایداری و ظلم ستیزی است.
حجت الاسلام صادق گلزاده تصریح كرد: روز عرفه، روز معرفت، اجابت دعا، نیایش و روز زیارتی حضرت امام حسین (ع) است كه ائمه معصومین (ع) و بزرگان دینی این روز را بسیار عظیم و پرارزش می دانند.
وی بیان كرد: گفته می گردد زمانی كه جبرئیل به حضرت ابراهیم مناسك حج را می آموخت به عرفه كه رسید فرمود 'عرفَ' یعنی معرفت و شناخت زیرساخت عمل و كردار است.
این استاد حوزه اظهار داشت: ذكر گفتن از 70 ساعت عبادت بهتر است و روز عرفه هنگامه ذكر و دعاست و ظرفیتی به حساب می آید كه پروردگار متعال برای انسانها قرار داده است.
حجت الاسلام گلزاده تصریح كرد: آدم و حوا بعد از هبوط از بهشت و آمدن به كره خاكی، در سرزمین عرفات یكدیگر را یافتند و بنابراین این منطقه عرفات و این روز عرفه نامگذاری شده است.
وی اضافه كرد: یك معنای دیگر عرفه، صبر و شكیبایی است و انسانها در روز عرفه از ظهر تا غروب صبوری كرده و دعا و نیایش می كنند كه این امر به منزله تمرینی برای افزایش بردباری در انسان است.
وی افزود: پیامبر اسلام (ص) برای آزادی از آتش جهنم، پس از شب قدر، هیچ زمانی را به عظمت و شكوه روز عرفه نمی دانند، همینطور آن حضرت در تعبیری دیگر از روز عرفه می فرمایند، 'خداوند بر اهل دعا، معرفت، شناخت و مناجات مومنین در روز عرفه مباهات می كند.'
سخنران حرم مطهر رضوی اظهار داشت: بنا به سفارش بزرگان دین، فرصت طلایی عرفه در مكانی مقدس مانند حرم مطهر رضوی را باید غنیمت شمرد چونكه آنان معرفت و نجات بشر از گناهان با دعا در روز عرفه و در مكان مقدس را نوید داده اند.
حجت الاسلام گلزاده تصریح كرد: امیر مومنان حضرت علی (ع) راه آمرزش برخی گناهان را مناجات عرفه و پناه بردن به نیایش و دعا بخصوص در اماكن مقدس می دانند و حضرت امام صادق (ع) می فرمایند 'بشتاب به سمت دعای روز عرفه، تلاش كن و حتی یك لحظه از این زمان مقدس را از دست نده، روز عرفه روز درخواست و دعا و نیایش است'.
وی بیان كرد: ابر، منشا باران و دعا منشا اجابت است بنابراین ابر باران رحمت پروردگار، دعاست آن هم در مكانی مانند حرم مطهر رضوی و در زمانی مانند روز عرفه.
استاد برجسته حوزه های علمیه كشور اظهار داشت: دعای مناجات عرفه در حرم مطهر رضوی در واقع زیارت از طریق دور زائران به حساب می آید و دعای این زائران زودتر از حاضران در سرزمین عرفات مستجاب می گردد و مورد عنایت قرار می گیرند.
حجت الاسلام گلزاده تصریح كرد: روز عرفه، روز ولایت، خداباوری و زیارت است و در واقع یك بسته متعالی و اوج گرفتنی است، دعای عرفه انسان را به اوج می رساند.
وی اظهار داشت: خاندان (ع) فرمودند در روز عرفه به زبانی كه گناه نكردید، دعا كنید، یعنی با زبان خود برای دیگران دعا كنید چونكه از این زبان گناه نكرده اید.
وی بیان كرد: امروز در حرم مطهر رضوی غوغای اجابت برای تعجیل در ظهور امام عصر (عج)، طلب رفع شر دشمنان و حل مشكلات مردم خواهد بود و باران رحمت اجابت از جانب خدا به سمت حرم مطهر رضوی سرازیر می گردد.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی هم در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مراسم عرفه از ساعت 16 تا 19 با حضور زائران و مجاوران در صحن جامع حرم مطهر رضوی برگزار می ‎شود، در این مراسم حجت الاسلام سید حسین مؤمنی سخنرانی می كند و محمود كریمی به قرائت دعای عرفه می ‏پردازد.
حجت الاسلام سید جلال حسینی تصریح كرد: صوت و تصویر این برنامه به صورت سراسری در همه اماكن متبرك این حرم مطهر پخش می گردد و به تعداد كافی كتاب ‏های ادعیه و دعای عرفه در چند نقطه از حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) توزیع می گردد.
وی اظهار داشت: بعد از قرائت دعای عرفه و اقامه نماز مغرب و عشا، روضه خوانی و مرثیه سرایی توسط مداحان در مصیبت 'مسلم بن عقیل' و 'هانی بن عروه' برگزار می گردد.
7489 / 6053


1397/06/01
13:22:24
5.0 / 5
4270
تگهای خبر: جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم