معاون وزیر جهاد كشاورزی:

دولت نوسازی و اصلاح بازار زعفران را هدفگذاری كرده است

دولت نوسازی و اصلاح بازار زعفران را هدفگذاری كرده است بازار پرواز: مشهد - معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تعاون روستایی اظهار داشت: هدف دولت از ورود هدفمند به بازار زعفران، اصلاح و نوسازی این بازار است.


حسین شیرزاد روز دوشنبه در نشستی خبری در مشهد اظهار نمود: عصر مزیت های نسبی در حوزه محصولات كشاورزی به آخر رسیده و باید قدرت رقابت پذیری محصولات در بخش های مختلف همچون زعفران بالا برود.
وی تصریح كرد: در این مسیر اصلاح فرایندها، ساختار بازار و تعادل در قیمت زعفران، مورد پیگیری دولت می باشد و خرید حمایتی این محصول امسال هم برای دومین سال پی در پی اجرا می گردد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه زعفران دارای بازاری با قدمت بیش از 210 ساله در ایران است، افزود: مداخله هدفمند دولت در بازار زعفران و خرید حمایتی محصول به شكل بی سابقه و با آثار مثبت فراوانی در كشور در سال قبل اجرا شد.
شیرزاد، كمك به خرده آخر مرزی و مناطق محروم و پشتیبانی از زعفران كاران را هدف جدی دولت در این مسیر دانست و اظهار داشت: شیب تند قیمت زعفران در بازار مهم نیست بلكه جلوگیری از نوسانات قیمت این محصول است كه مهم و تعیین كننده است.
این مسئول بیان كرد: عارضه تاریخی و بازار بخش كشاورزی مربوط به ذات تولیدات این حوزه است به این معنا كه در مدت كوتاهی برای برخی محصولات خاص همچون زعفران در فصل برداشت، شاهد عرضه فراوان و كاهش قیمت هستیم.
رئیس سازمان تعاون روستایی افزود: تعادل در بازار و حذف نوسانات قیمتی همان چیزی است كه مورد توجه و پیگیری دولت می باشد.
شیرزاد با اشاره به خرید بیش از 68 تن زعفران در استانهای سه گانه خراسان، اظهار داشت: تا كنون حدود 41 تن زعفران به عالی ترین شكل ممكن در بورس خرید و فروش شده و 7.5 تن دیگر هم در دالان فروش قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر خطه خراسان، 9 استان دیگر مبادرت به كشت زعفران می كنند، اضافه كرد: با عنایت به 23 سال خشكسالی كشور كه 13 سال آن شدید بوده، تغییرات اقلیمی تحمیل شده، كشاورزان نقاط مختلف را به كشت محصولاتی كم آب بری مانند زعفران هدایت می كند.
رئیس سازمان تعاون روستایی اظهار داشت: هم اكنون 725 هزار خانوار در حوزه تولید زعفران مشغول به كار هستند كه پیش بینی می گردد این میزان طی سالهای آینده افزایش یابد.
وی باتاكید بر اینكه اجازه نمی دهیم مشكل برنج مازندران و گیلان برای محصول زعفران هم پیش بیاید، خاطرنشان كرد: اگر وضعیت تولید برنج كه صرفا در خطه شمال مزیت نسبی دارد به همین روال پیش برود، هیچ فرق قیمتی میان برنج شمال با برنج 1121 هندی وجود نخواهد داشت.
شیرزاد اضافه كرد: بنابر این دیگر مزیت نسبی در تولید محصولات كشاورزی جایگاهی ندارد و این مزیت رقابتی محصولات است كه باید مورد پیگیری باشد.

*مشكل كمبود كود نداریم
رئیس سازمان تعاون روستایی با اشاره به اینكه مشكل تامین و توزیع كود كشاورزی برطرف شده، اضافه كرد: به دنبال اختلاف نظر همیشگی شركت های پتروشیمی با وزارت جهاد كشاورزی، عرضه كود كاهش پیدا كرد اما هم اكنون این مشكل برطرف شده است.
شیرزاد افزود: وزارت جهاد كشاورزی بر این نظر پافشاری دارد كه كود باید به صورت یارانه ای در اختیار كشاورز قرار گیرد اما شركت های پتروشیمی به واسطه فعالیت خصوصی مخالف این امر هستند و همین مساله باعث بروز برخی اختلالات شد.
وی اضافه كرد: از ابتدای امسال بیش از 40 هزار تن كود شیمیایی بین كشاورزان توزیع شده است كه 20 تن آن كودهای ریزمغذی و 1500 تن كودهای عالی بود.
وی اضافه كرد: همینطور 115 هزار تن سموم شیمیایی در میان كشاورزان توزیع شده است.

*امحای سیب زمینی در كشور نداشتیم
شیرزاد با اشاره به اینكه امسال با خرید و جمع آوری 30 هزار تن سیب زمینی كشاورزان، امحای این محصول را نداشته ایم، اضافه كرد: این میزان خرید سیب زمینی در چهار استان كشور انجام شده كه به صورت موثر و هدفمند از این محصول استفاده شده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: سیاست دولت در حوزه خرید محصولات كشاورزی، تنظیم بازار این محصولات است و به محض اینكه بازار به تعادل لازم برسد، دولت از صحنه خارج می گردد.
شیرزاد اضافه كرد: بعنوان مثال هم اكنون خرید تضمینی شیر در كشور متوقف شده چونكه این محصول به خوبی در بازار به فروش می رسد و تولید كنندگان مشكلی در این زمینه ندارند.
وی با اشاره به فعالیت سه هزار شركت تعاونی تولید محصولات كشاورزی در كشور، اظهار داشت: از این تعداد 1700 مورد شركت تعاونی زنان هستند.
وی با تاكید بر اینكه افزایش كمی شركت های تعاونی به هیچ وجه مد نظر نیست، اضافه كرد: افزایش فعالیت موثر و كیفی شركت هاست كه در دولت مورد توجه و در سازمان تعاون مورد پیگیری است.
بازدید از انبارهای زعفران و محصولات كشاورزی خراسان رضوی و بررسی مناسبات بورس زعفران و كم و كیف قراردادهای آتی خرید و فروش زعفران هدف سفر یك روزه معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تعاون روستایی به این استان است.
7496/5132


1397/06/05
13:44:05
5.0 / 5
4553
تگهای خبر: بال , تولید , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم