در میزگرد ایرنا مطرح شد؛

حلقه های گمشده ازدواج جوانان

حلقه های گمشده ازدواج جوانان بازار پرواز: سنندج - بسیاری بر این باورند بیكاری مانع اصلی و عامل بی رغبتی جوانان برای ازدواج است در صورتی كه كارشناسان جدا از این مقوله، نداشتن خودباوری و نبود مهارت و آموزش را از موانع پیش روی جوانان و حلقه های گمشده ای می دانند كه در مبحث ازدواج كمتر به آنها توجه شده است.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا، ازدواج مهمترین و در عین حال حساس ترین مرحله زندگی هر انسانی به حساب می آید و پیمان مقدسی است كه در آن زن و مرد بر مبنای یك تعهد قانونی، شرعی و عاطفی ضمن تشكیل خانواده، نیازهای همدیگر را تامین و در فراز و نشیب های زندگی یار و همراه هم می شوند.
انسان برپایه سرشت و ماهیت وجودی خویش برای تامین نیازهای درونی و بیرونی خود همواره به دیگران نیازمند و از فردگرایی گریزان بوده و در كل می توان گفت ازدواج، ضامن حفظ و بقای نسل بشر است.
از آنجاییكه ازدواج عامل پیدایش خانواده است و آرامش و امنیت در جامعه هم نتیجه ازدواج سالم و به موقع است تاخیر افتادن در این امر مقدس، سبب تاخیر در پیدایش و شكل گیری خانواده های جدید شده و می تواند مشكلات و صدمه های زیادی را متوجه جامعه كند.
براساس آمار ثبت احوال كردستان میانگین سن ازدواج در این استان طی سال 96 برای زنان 24، 5 و مردان 29 سال بود و امسال هم آمار همین ها را نشان داده است ضمن اینكه میانگین سن طلاق در بین زنان 29 و در بین مردان 34 سال است.
طبق گفته كارشناسان و مشاوران خانواده، این آمار نشان دهنده بالا رفتن سن ازدواج و بی میلی جوانان به این امر مهم و مقدس است و زنگ خطری برای سلامت جامعه به حساب می آید كه نیاز است دولت و ارگان های در رابطه با كمك كارشناسان و سازمان های مردم نهاد در جهت رفع موانع پیش روی ازدواج جوانان گام های اساسی بردارند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز سنندج هفته ازدواج جوانان را بهانه ای برای بررسی وضعیت كنونی استان كردستان از لحاظ آمار ازدواج و طلاق، موانع سر راه ازدواج جوانان و راهكارهای رفع این موانع قرار داد و میزگردی با حضور معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان، مشاور خانواده و استاد دانشگاه، سردفتر ثبت ازدواج شماره 6 سنندج و سه نفر ( 2 خانم و یك آقا) از میان جوانان برگزار كرد.

** آمار ازدواج در كردستان امسال 11 درصد كاهش یافت
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان كردستان به آمار ازدواج و طلاق در سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه آمار ثبت احوال استان، سال قبل 15 هزار و 315 واقعه ازدواج در استان صورت گرفت كه 11 هزار و 530 فقره آن شهری و سه هزار و 785 فقره هم روستایی بوده است.
گلاویژ فتاحی اضافه كرد: از ابتدای امسال تابحال هم چهار هزار و 503 ازدواج انجام گرفت كه سه هزار و 481 مورد آن شهری و یك هزار و 22 مورد روستایی بود كه نسبت به مدت مشابه در سال قبل حدود 11 درصد كاهش نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه نسبت طلاق به ازدواج در كردستان 28 درصد است، خاطرنشان كرد: آمار سال قبل استان در بحث طلاق، 4 هزار و 356 مورد بود و از ابتدای امسال تابحال هم یك هزار و 162 فقره طلاق در استان ثبت شده است.
فتاحی با اشاره به اینكه از سال 75 تا آخر 96، طلاق روند صعودی در كردستان داشته است، تصریح كرد: تجربه نشان داده با افزایش میزان تسهیلات ازدواج، انگیزه جوانان برای این امر مهم افزایش پیدا كرده است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان كردستان به پرداخت تسهیلات ازدواج هم اشاره ای داشت و اظهار داشت: در فروردین امسال پنج هزار و 46 متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج شدند كه 353 فقره آن پرداخت شد؛ ضمن اینكه در اردیبهشت ماه از هفت هزار و 180 متقاضی، 2 هزار و 197 زوج موفق به دریافت تسهیلات ازدواج شدند.
وی از تشكیل پرونده یك هزار و 659 متقاضی وام ازدواج در خرداد ماه امسال در استان اطلاع داد و تصریح كرد: از این تعداد، هزار و 282 نفر تسهیلات دریافت نمودند.
فتاحی تصریح كرد: در تیرماه هم 12 هزار و 331 زوج در كردستان متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج شدند كه هشت هزار و 280 زوج موفق به دریافت این تسهیلات با استفاده از بانك های عامل شدند.

** رغبت جوانان به ازدواج در كردستان به نصف كاهش یافته است
دكترای تخصصی مشاوره خانواده و استاد دانشگاه كردستان به میزان تمایل جوانان استان به ازدواج اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه تجارب عینی و پژوهشی كه در مراكز مشاوره استان بدست آمده، میزان رغبت جوانان به ازدواج در دهه 90 نسبت به دهه 80 به میزان قابل توجهی كاهش یافته است.
ناصر یوسفی تصریح كرد: اغلب جوانانی كه برای ازدواج به مراكز مشاوره رجوع می كنند یا سن شان بالاست یا شور و شوق اولیه را برای این امر مقدس ندارند.
وی اضافه كرد: هر چقدر در زمینه رسانه ای كردن مبحث ازدواج، موانع سر راه و راهكارهای تسهیل آن، بیشتر كار نماییم در واقع به جوانان در آستانه ازدواج یا كسانی كه از ازدواج منصرف شده اند، كمك كرده ایم.
یكی از جوانان حاضر در میزگرد هم كه 33 سال دارد در این باره می گوید: قصد داشتم تا 30 سالگی ازدواج كنم اما با شرایط كاری و اقتصادی موجود، به نظر می آید تا 40 سالگی هم قادر به ازدواج نباشم.
امید ابراهیمی مشكل اصلی پیش روی جوانان را نبود شغل دانست و افزود: از آنجایی كه بیكار است و درآمد ثابت ندارد جرات و توان ازدواج را ندارم.
وی خاطرنشان كرد: حتی در صورت داشتن شغل هم جسارت مبادرت به ازدواج در میان جوانان وجود ندارد؛ چون كه گرانی و عدم ثبات اقتصادی كشور، مدیریت زندگی مشترك را با چالش جدی مواجه می كند.
سر دفتر ثبت ازدواج شماره 6 و طلاق شماره 2 سنندج هم تصریح كرد: متاسفانه در سال 97 آمار طلاق های ثبت شده رشد داشته و آمار طلاق در مرداد ماه بیش از واقعه ازدواج بوده است.
سید عدنان برزنجی تصریح كرد: اغلب جوانانی كه برای ثبت ازدواج به دفترخانه رجوع می كنند، هدف از تشكیل زندگی را نمی دانند و به محض ورود به زندگی دچار مشكل شده و به طلاق روی می آورند.
وی با اشاره به اینكه مناطق حاشیه نشین در بحث ازدواج صدمه پذیرتر هستند، اضافه كرد: آمار طلاق در میان مناطق حاشیه نشین سنندج بیش از مناطقی است كه از لحاظ اقتصادی در رفاه بیشتری قرار دارند.
برزنجی با اشاره به اینكه برپایه آمارها، 40 درصد ازدواج ها در ایران زیر 18 سال انجام می شود، افزود: این آمار در صورت صحت، فاجعه بار است و باید در جهت كاهش آن گام اساسی برداشت.
بانوی مجرد سنندجی كه خود مدیر یكی از سمن ها در حوزه ترویج ازدواج است هم تصریح كرد: بعنوان یك دختر احترام خاصی برای ازدواج قائلم البته تاخیر در ازدواج به معنای مخالفت با این امر مقدس نیست.
شادی مولانی با اشاره به اینكه آن چیزی كه در بین دختران رواج دارد بحث نبود اعتماد به پسران است، افزود: با عنایت به اینكه بی اعتمادی در جامعه زیاد شده در این شرایط خانواده ها با چه اعتمادی دخترشان را به خانه بخت بفرستند؟
وی اضافه كرد: از آنجایی كه ارتباط زیادی با جوانان و جامعه داریم، آمار طلاق در بین قشر تحصیل كرده بیشتر مشاهده می گردد كه جای تاسف است.
مولانی آمار طلاق را در میان مناطق حاشیه نشین كمتر دانست و اظهار داشت: زنان به علت عدم توان مالی خانواده های خود و نبود استقلال مالی در صورت داشتن زندگی مشترك نابسامان هم به ناچار باید با شرایط موجود كنار بیایند و از طلاق اجتناب كنند.

** نبود تثبیت شغلی، عامل اصلی كاهش ازدواج
مدیر مركز ازدواج و تحكیم خانواده كردستان سه عنصر تحصیل، تصمیم شغلی و تصمیم ازدواج را پایه های اساسی زندگی هر انسانی می داند و معتقد است: یكی از عواملی كه باعث كاهش میل جوانان به ازدواج شده، ناتوانی آنان در انجام تصمیم شغلی است.
یوسفی با اشاره به اینكه بیكاری یا وقفه شغلی، باعث وقفه در تصمیم به ازدواج جوانان می شود، افزود: اگر می خواهیم ازدواج جوانان سرعت بیشتری گرفته و آسان تر صورت گیرد نخستین گام تولید شغل و تثبیت شغلی برای این قشر است.
وی دلیل و مانع دیگر سر راه ازدواج جوانان را به گذر فرهنگی جامعه ارتباط می دهد و می گوید: با عنایت به اینكه در حالت گذر فرهنگی از سنت به مدرنیته هستیم، تغییر نگرش جوانان متناسب با بافت فرهنگی جامعه نیست.
این كارشناس مشاوره خانواده اضافه كرد: همین گذر فرهنگی سبب تولید شكاف و فاصله بسیاری بین نسل جوان و قدیم جامعه شده و 2 طبقه متضاد را تشكیل داده كه رفع این مشكل نیازمند صدمه شناسی دقیق و عرضه راهكارهای مناسب می باشد.
یوسفی فضای اجتماعی در اختیار جوانان را غیر متعارف توصیف كرد و خاطرنشان كرد: از تبعات این موضوع، انجام ازدواج های سفید است كه هیچگونه تعریف سببی و نسبی در آن وجود نداشته و باعث بدبختی نسل جوان می گردد.
وی در ادامه با اشاره به اینكه هجوم رسانه ها و فضاهای مجازی به زندگی جوانان یكی دیگر از عوامل كاهش ازدواج و عدم موفقیت در این امر مهم می باشد، تصریح كرد: اكنون برخلاف گذشته، جوانان از فضای واقعی فاصله گرفته و وارد فضایی رسانه ای و غیر واقعی شده اند كه باید آنها را به سمت دنیای واقعی هدایت نماییم.
دكترای تخصصی مشاوره خانواده و استاد دانشگاه كردستان بر نبود آموزش، فرهنگ غلط حاكم بر جامعه، عدم خودساختگی و كارآفرینی جوانان بعنوان عوامل اثرگذار در كاهش ازدواج تصریح كرد و تصریح كرد: باید این واقعیت را قبول كرد كه جوانان را برای كار آماده نكرده ایم یعنی نسل جوان را تن پرور و ناتوان در خود ساختگی تربیت كرده ایم.
یوسفی افزود: با اینكه دولت در تولید شغل ضعیف عمل كرده اما خانواده ها هم جوانان را خود باور و خود ساخته تربیت نكرده اند تا بتوانند برای خود كوشیده و زندگی را مدیریت كنند.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان كردستان هم اظهار داشت: كاهش آمار ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج باعث نگرانی خانواده ها و مسئولان شده است البته در سال های اخیر كارهای خوبی برای تسهیل در امر ازدواج صورت گرفته ولی خانواده ها هم باید برای این منظور مشاركت كنند.
فتاحی تغییر نگاه جوانان به ازدواج و زندگی را در بالا رفتن میل آنان به این امر مقدس بسیار مهم دانست و اضافه كرد: تغییرات فرهنگی نسل جوان، اختلاف اساسی آنان با نسل گذشته و گریز از قبول تعهد و مسئولیت، مانع انجام ازدواج آسان در بین جوانان شده است.
وی ابراز امیدواری كرد با همكاری ارگان های مرتبط و خانواده ها و با برنامه ریزی صحیح، زمینه های ازدواج معقول و آسان برای جوانان فراهم گردد.
سردفتر ثبت ازدواج شماره 6 و شماره 2 طلاق سنندج هم معتقد است: پس از مشكلات اقتصادی و شغلی، نبود آموزش و آگاهی در بین خانواده ها و جوانان، اصلی ترین مانع ازدواج است.
این مسئول مشكل اساسی اغلب ازدواج های صورت گرفته را نبود آموزش مهارت های زندگی در بین زوج ها دانست و خاطرنشان كرد: در مراكز مشاوره بهداشت سه ساعت كلاس مشاوره برگزار می گردد كه آن هم اغلب به شوخی و خنده سپری می گردد ازاین رو باید فكری برای ارتقا كمی و كیفی این آموزش ها شود.
جوان سنندجی در سن ازدواج هم در این رابطه تصریح كرد: همانگونه كه قبلا گفتم نبود شغل و درآمد، باعث بی رغبتی و دلزدگی جوانان به امر ازدواج شده و انتقاد شدید نسبت به عملكرد دولت و حاكمیت در این بخش وارد است.
ابراهیمی با اشاره به اینكه سیاست های اشتباه دولت ها سبب تورم و افزایش بیكاری شده است، افزود: نقش نظام حاكم بر جامعه بسیار مهم می باشد كما اینكه عدم ثبات بازار، وجود تورم و نبود شغل، عامل ناتوانی جوانان برای مبادرت به ازدواج است.
وی بی توجهی دولت نسبت به آموزش به خانواده ها و جوانان را از دیگر عوامل اثرگذار در كاهش آمار ازدواج دانست و اظهار داشت: كمك فقط مادی نیست بلكه باید با استفاده از آموزش و فرهنگ سازی به ترویج ازدواج در بین جوانان كمك كرد.
بانوی مجرد سنندجی و مدیر سازمان مردم نهاد تلاشگران سلامت هم معتقد است: نبود صداقت و بالا بودن آمار خیانت های زناشویی باعث كاهش اعتماد به مردان در بین زنان شده و همین موضوع، عاملی برای كاهش میل به ازدواج در دختران است.
مولانی دلیل اصلی خیانت ها را نبود آموزش قبل از ازدواج، عدم مشاوره و ناآگاهی زوجین در چگونگی انتخاب همسر دانست و اضافه كرد: فشار روانی ناشی از دیدگاه جامعه بر دختران، باعث انجام برخی ازدواج های زود هنگام در بین این قشر شده كه در نهایت منجر به بروز مشكل و طلاق می گردد.
وی جدا از دولت، خانواده ها را هم در عدم رغبت جوانان به ازدواج و انجام ازدواج های ناصحیح مقصر دانست و خاطرنشان كرد: خانواده ها و والدین به جای درك جوانان و روشن كردن مسایل برای آنان، ابتدا به فكر مسایلی همچون مهریه و تهیه جهیزیه هستند كه در اولویت های بعدی قرار دارند.

** آموزش مهارت های زندگی حلقه گمشده در جامعه است
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان كردستان یكی از راهكارهای تسریع در امر ازدواج جوانان را آموزش به خانواده ها و والدین اعلام نمود و تصریح كرد: اغلب والدین برپایه عادت غلط فقط به فكر تامین نیازهای فرزندان خود هستند و توجه كمی به تربیت صحیح دارند.
وی با اشاره به اینكه پدر و مادرها از قدیم مسئولیت پذیر بوده و الان هم بیش از اندازه توان خود به فرزندان خدمت می كنند، تصریح كرد: این در شرایطی است كه آنان باید فرزندان را آموزش داده و آماده پذیرش مسئولیت های اجتماعی كنند بنابراین آموزش حلقه گمشده امروز در جامعه ما است.
فتاحی نگاه تك بعدی به ازدواج را نادرست خواند و افزود: نبود شغل تنها مانع سر راه ازدواج جوانان نیست بلكه نیاز است به جوانان حتی در سنین پایین، مدیریت فردی در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آموزش داده شود.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان با اشاره به اینكه پس از خانواده دومین ركن تربیتی آموزش و پرورش است، خاطرنشان كرد: در جامعه ما احترام، اعتماد و امید سه حلقه مفقوده است كه سرمایه اجتماعی محسوب می شوند و آموزش هم پیش زمینه همه این موارد است.
وی تصریح كرد: هر كس برپایه وظیفه انسانی خود می تواند نسبت به تسهیل ازدواج و فرهنگ سازی در جامعه كمك نماید ضمن اینكه همت جمعی دستگاه های اجرایی در سطح استان در بعد حاكمیتی و اجرای برنامه های كاربردی در این زمینه بسیار كمك كننده است.
دكترای تخصصی مشاوره و استاد دانشگاه كردستان هم با اشاره به اینكه در تمام كشورهای دنیا، پیشگیری مهمتر از درمان است، تصریح كرد: باید ضمن فراهم كردن شرایط شغلی برای جوانان، آموزش مهارت های زندگی و زناشویی مجانی پیش از ازدواج به صورت الزامی با كمك بهزیستی و مراكز مشاوره دارای صلاحیت صورت گیرد.
یوسفی با اشاره به اینكه هیچ ارگان و سازمانی متولی اصلی مشاوره به جوانان و آموزش به خانواده ها در زمینه ازدواج نیست، خاطرنشان كرد: نیاز است مانند خیلی از كشورها، وزارت خانواده در ایران هم تولید شود تا یك متولی خاص در این زمینه عهده دار مسئولیت باشد.
وی میزان گفتمان عاطفی بین زن و شوهر را در جامعه ایران 10 دقیقه اعلام نمود و اضافه كرد: عدم آگاهی زوجین از احساس وظیفه نسبت به همدیگر، سبب بی توجهی آنان به هم و در نهایت بروز خیانت توسط یكی از آنها می گردد.
دكترای تخصصی مشاوره خانواده و استاد دانشگاه كردستان تصریح كرد: 90 درصد خیانت های زن و شوهر در جامعه ما ابعاد روانشناختی دارد كه آن هم به عدم آموزش و نبود مهارت های زندگی و زناشویی زوجین بر می گردد.
سردفتر ثبت ازدواج شماره 6 سنندج هم چهار مقوله فرد، خانواده، جامعه و حاكمیت را در رفع موانع ازدواج اثرگذار دانست و اظهار داشت: شاید دولت ابزار و امكانات لازم را در این زمینه نداشته باشد یا به شكلی كم كاری كند ازاین رو از آنجایی كه جوانان به تنهایی كاری از دستشان بر نمی آید و خانواده ها هم آگاهی لازم را ندارند رسانه ها و افراد آگاه و صاحب نفوذ می توانند در فرهنگ سازی و آموزش نقش بسیار مهمی ایفا كنند.
برزنجی افزود: نیاز است انسان های آگاه و دغدغه مند، موسسه هایی راه اندازی كرده و به شیوه عملی برای آگاه سازی خانواده ها و جوانان اقدام نمایند، پس جامعه و گروه های آگاه و تحصیلكرده باید به فكر باشند.
وی خاطرنشان كرد: اگر دغدغه ما درونی و واقعی باشد می توان در زمینه آگاه سازی و آموزش خانواده ها و جوانان گام برداشت و جامعه را اصلاح كرد.
بانوی مسئول انجمن مردم نهاد تلاشگران سلامت هم نقش صدا و سیما و رسانه ها را در افزایش آگاهی خانواده ها و جوانان برای ازدواجی معقول و به هنگام، بسیار پررنگ دانست و اظهار داشت: نیاز است صدا و سیما با حضور كارشناسان و مشاوران خانواده، جلسات آموزشی هفتگی برگزار كند تا بیش از این شاهد كاهش میل به ازدواج در بین جوانان و بالا رفتن آمار طلاق در استان نباشیم.
مولانی نقش آموزشی برنامه های صدا و سیما را بسیار ضعیف ارزیابی كرد و اضافه كرد: صدا و سیما به جای پرداختن صرف به برنامه های كم ارزش باید به پخش برنامه های آموزشی و بیان مشكلات و دغدغه های جامعه اقدام نماید.
وی خاطرنشان كرد: نیاز است ارگان هایی مانند بهداشت و درمان و بهزیستی با كمك سمن ها و مشاوران خانواده، موانع و مشكلات سر راه ازدواج جوانان را واكاوی كرده و با عرضه راهكار در این زمینه كمك كننده تر باشند.
دیگر جوان حاضر در این نشست هم افزایش مهارت آموزی به جوانان برای انتخاب همسر مناسب را ضروری خواند و اظهار داشت: صدا و سیما به جای پخش این همه موسیقی و برنامه های كم خاصیت، برنامه هایی را با حضور كارشناسان در مورد مشكلات جوانان و آموزش ازدواج آسان و فرهنگ سازی در این زمینه به نمایش بگذارد.
ابراهیمی خواهان برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج در بازه زمانی طولانی و با كیفیت بالا توسط مراكز بهداشت شد و اضافه كرد: اغلب زوج ها هیچگونه آگاهی از زندگی مشترك ندارند و در جلسات مشاوره هم شركت نمی كنند.
وی با تاكید بر اینكه باید دغدغه نظام و مردم یكی شود، تصریح كرد: در این صورت است كه می توان به راحتی مشكلات مربوط به اشتغال و ازدواج را در بین قشر جوان رفع كرد.
از مباحث مطرح شده در میزگرد می توان به این نتیجه رسید كه نبود شغل و كسب درآمد و عدم آگاهی و ضعف آموزش در بین خانواده ها و جوانان، از اصلی ترین موانع ازدواج در بین قشر جوان است و جدا از فراهم كردن شرایط شغلی، الزامی كردن مشاوره قبل از ازدواج، آموزش مهارت های زندگی و پشتیبانی از زوج ها در پنج سال اول زندگی مشترك، برای غلبه بر این مشكلات بسیار ضروری می باشد.
7355/9102


1397/06/06
13:39:06
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: بال , تولید , جت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم