توسط محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر صورت گرفت؛

ساخت دستگاه مطالعه رفتار پی های عمیق در خاكهای آلوده به مواد نفتی

ساخت دستگاه مطالعه رفتار پی های عمیق در خاكهای آلوده به مواد نفتی بازار پرواز: محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به ساخت دستگاه مطالعه پی های عمیق در خاك های آلوده به مواد نفتی شدند.به گزارش بازار پرواز به نقل از دانشگاه صنعتی امیركبیر، امیرحسین محمدی، دانشجوی دكتری دانشكده مهندسی عمران و محیط زیست و مجری طرح «بررسی آزمایشگاهی ظرفیت باربری محوری شمع ها در خاك ماسه ای آلوده به مواد نفتی» اظهار داشت: یكی از كاربردهای شمع در صنعت ساختمان بعنوان پی عمیق، انتقال نیروهای سازه ها به لایه های مقاوم تر خاك است. باآنكه شمع ها به گونه ای طراحی می شوند كه انواع نیروها اعم از نیروهای محوری، جانبی و لنگر خمشی را تحمل كنند؛ با این وجود معمولاً ظرفیت باربری محوری شمع بعنوان عامل اصلی طراحی این المان های سازه ای مدنظر قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه رفتار شمع ها در خاك وابسته به خصوصیت های خاك اطراف شمع و خصوصیت های شمع است، اضافه كرد: با عنایت به این كه نیروهای سازه با استفاده از سطح مشترك شمع و خاك به خاك منتقل می شود، هرگونه تغییر در خصوصیت های خاك های اطراف شمع، منجر به تغییر ظرفیت باربری شمع خواهد شد.
وی تصریح كرد: مطالعات پیشین نشان داده اند كه حضور آلاینده های نفتی در خاك، سبب كاهش قابل توجه نیروهای قابل تحمل توسط خاك می گردد كه این تغییرات اساساً بر ظرفیت باربری شمع در تماس با خاك آلوده، تاثیر گذار خواهد بود.
محمدی افزود: با عنایت به عدم وجود تحقیقات آزمایشگاهی در مورد تغییرات ظرفیت باربری محوری شمع ها در خاك های آلوده به مواد نفتی، در این تحقیق با ساخت دستگاهی برای مطالعه رفتار پی های عمیق، ضمن انتخاب درصدهای مختلف از سه نوع آلاینده نفتی و همینطور شرایط مختلف اجرای شمع، ابعاد شمع و دانسیته نسبی خاك، تاثیرات تغییر این عوامل بر ظرفیت باربری محوری شمع مدل فولادی، بررسی گردید.
وی تصریح كرد: خاك بخش عمده ای از نواحی اطراف تاسیسات نفتی و مسیرهای انتقال مواد نفتی، بنابر دلایل مختلف، به انواع فرآورده های نفتی اعم از بنزین، گازوئیل، نفت خام و نفت سفید آلوده است. همچنین، با عنایت به نیاز كشور به منابع انرژی و توسعه تاسیسات پالایش، انتقال و ذخیره سازی، ساخت تاسیسات جدید عمدتاً در اطراف تاسیسات موجود صورت می گیرد كه خاك این نواحی آلوده به انواع فرآورده های نفتی است.
وی تصریح كرد: با عنایت به آلودگی خاك به انواع مواد نفتی، در طراحی شمع ها می بایست اثر حضور درصدهای مختلف از این مواد بر ظرفیت باربری محوری شمع ها، درنظر گرفته شود.
محمدی عنوان كرد: در این تحقیق، شرایط مختلف اعم از نوع آلاینده، درصد آلاینده، دانسیته نسبی خاك، نحوه اجرای شمع و عمق خاك آلوده در تماس با شمع، مدنظر قرار گرفته و ضرایب كاهنده ظرفیت باربری در شرایط مختلف عرضه شده است.
وی با اشاره به اینكه این روابط و ضرایب در طراحی دقیق شمع ها در خاك های آلوده به مواد نفتی، بسیار پركاربرد هستند، اضافه كرد: دستگاه تولید شده جهت بررسی ظرفیت باربری پی های عمیق، علاوه بر امكان مدل سازی فیزیكی شمع ها در مقیاس های قابل قبول، در دیگر كاربردها اعم از مطالعات انتقال و انتشار آلاینده ها در خاك هم قابل استفاده بوده و همینطور امكان تجاری سازی و تولید انبوه آن هم وجود دارد.
وی با اشاره به نتایج تحقیقات خود اظهار داشت: نتایج به دست آمده در این تحقیق علاوه بر این كه موید تاثیرگذاری حضور آلاینده های نفتی در خاك بر خصوصیت های ژئوتكنیكی خاك ها است، در فرآیند طراحی شمع در پروژه های طراحی و ساخت تاسیسات پالایش و ذخیره سازی مواد نفتی و یا هر نوع سازه دیگری كه بر روی خاك-های آلوده به مواد نفتی ساخته خواهد شد، مورد استفاده است.
وی عنوان كرد: از جانب دیگر در محل هایی كه امكان آلوده شدن خاك بعد از ساخت سازه هم وجود دارد (نظیر نشت از مخازن ذخیره)، این قابلیت وجود دارد كه میزان نشست های آتی سازه در اثر نشت مواد نفتی، پیش بینی شود. در واقع كارفرمایان، پیمانكاران و مهندسان مشاور این نوع پروژه ها، می توانند از داده ها و روابط عرضه شده در این تحقیق، در طراحی سازه های موردنظر، استفاده كنند.
این محقق دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: با عنایت به قابلیت های دستگاه و همینطور مشخصات شمع های مدل تولید شده، امكان بهینه سازی و تكمیل امكانات و تجهیزات آنها وجود دارد. بنابراین در مرحله اول، هدف بهبود عملكرد دستگاه و شمع های مدل تولید شده به منظور انجام تحقیقات بیشتر در زمینه تاثیر آلاینده های نفتی بر خاك ها و پی ها و سپس ساخت نمونه های مشابه جهت تامین نیاز دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی به این دستگاه، خواهد بود.

1397/06/24
12:55:18
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: انرژی , تولید , دستگاه , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
هواپیما کنترلی کاغذی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم