غفلت خشونتی نا آگاهانه ضد كودكان

غفلت خشونتی نا آگاهانه ضد كودكان بازار پرواز: مشهد - غفلت از كودكان رایج ترین نوع كودك آزاری و به معنای تامین نشدن نیازهای اساسی كودك مانند عدم دریافت غذای كافی، پوشاك، بهداشت و مراقبت است و به علت اینكه بررسی بروز و شیوع آن فرایند پیچیده ای می باشد در این زمینه اطلاعات دقیقی در دست نیست.


خشونت ضد كودكان و زنان همیشه بعنوان بدترین و خشن ترین انواع خشونت های خانگی مطرح بوده و علل و عوامل شكل گیری و راههای جلوگیری از آن هم یكی از موضوعات جذاب بین تحلیلگران و پژوهشگران علوم اجتماعی و جامعه شناسان است.
جامعه شناسان و روانشناسان بر این عقیده اند كه فشارهای زندگی مدرن، مشكلات اقتصادی و معیشتی و عدم توانایی افراد برای مقابله با آنها و عدم برخورداری از مهارت های زندگی باعث رشد خشونت در جامعه شده است.
كاهش آستانه تحمل افراد، عدم توانایی كنترل بر رفتار و گفتار در زمان بروز عصبانیت و هیجانات، حوادث دلخراش ناشی از درگیری های خیابانی و خشونت های خانگی را رقم زده است.
از جمله قربانیان خشونت های خانگی كه جزو بی دفاع ترین ها محسوب می شوند، كودكان هستند كه هر از گاهی با رسانه ای شدن یكی از شمار فراوان این دست حوادث دل هر خواننده و شنونده ای به درد می آید.
كودكان قربانی خشونت و بی ثباتی والدین خود می شوند و زخم های این بی مبالاتی ها و رفتارهای غیر انسانی بر تن و روحشان اثر ماندگار و قابل مشاهده می گذارد.
هرچه جامعه و زندگی صنعتی رو به جلو حركت می كند صدمه ها و عوارض این روند در جامعه پررنگ شده و حتی تغییر شكل می دهد، به صورتی كه تا روز گذشته بیشترین جنبه مشهود خشونت ضد كودكان، خشونت فیزیكی و جسمی بود در حالیكه امروزه كارشناسان، دست اندركاران و متولیان این حوزه، چهره دیگری از این خشونت را معرفی می كنند.
'ˈ غفلت ' و 'ˈبی توجهی' روی دیگر سكه خشونت ضد كودكان است كه به تازگی رشد و گسترش آن در میان خانواده ها سرعت گرفته است، این روز ها روح و روان بیشتر كودكان آثار بی توجهی و غفلتی را متحمل می گردد كه به مراتب سخت تر و بی رحمانه تر است و البته تعاریف قانونی هم برای آن به صورت شفاف وجود ندارد.
بی توجهی به نیازهای اساسی كودكان، عدم رسیدگی به خواسته های به حق آنان، بی توجهی به تعلیم و تربیت و پرورش كودكان، رها كردن آنان در جامعه و بی مسئولیتی والدین نسبت به نحوه گذران اوقات فراغت كودكان از اشكال گوناگون غفلت و بی توجهی هستند.
حتی والدینی كه با تهیه لپ تاپ، تبلت، گوشی تلفن همراه و امثال آن بدون هیچگونه نظارت و كنترل خویش را از حضور كودك در نزدیكی شان راحت می كنند، بزرگترین ظلم و خشونت را ضد او مرتكب می شوند.
مادری كه غذا دادن به كودك را به تاخیر انداخته و گرسنگی طولانی را به وی تحمیل می كند، پدری كه هیچ تلاشی برای تربیت فرزندش نمی كند و زمانی را به این امر اختصاص نمی دهد، خانواده ای كه كودك را از فرستادن به مهد كودك و آموزشهای معمول جامعه محروم می كند از مصادیق بارز غفلت كنندگان محسوب می شوند.
امروزه به علت فشارهای اقتصادی و معیشتی، فعالیت اقتصادی و كار پدران به تنهایی به همه نیازهای خانواده پاسخ نمی دهد و افزایش هزینه های زندگی اشتغال مادران در بیرون از خانه را به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل نموده است.
چنین مادری با به دنیا آمدن نوزادش، نمی تواند وی را به راحتی از شیر خود تغذیه كند و با بودن در كنار نوزاد حس امنیت و آرامش او را در ماههای اولیه تامین كند.
این هم گونه دیگری از غفلت و بی توجهی به كودكان به حساب می آید كه خواسته یا ناخواسته سلامت جسمی، روحی و اجتماعی كودك را و در دراز مدت آینده و سرنوشت زندگی مشترك او را تحت تاثیر قرار می دهد.

*غفلت شایع ترین خشونت ضد كودكان
مدیر كل بهزیستی استان خراسان رضوی در این زمینه اظهار داشت: در كشور ما غفلت از كودكان بیشتر از سایر انواع خشونت ها رخ می دهد.
حمیدرضا پوریوسف اضافه كرد: غفلت به معنای بی توجهی به نیازها و خواسته های كودك است و تفاوت عمده آن با سایر انواع خشونت های جسمی و جنسی ضد كودكان به خاطر ناآگاهی و كوتاهی نسبت به كودك است و انگیزه خشونت و صدمه در معنای عام همانند سایر كودك آزاری ها در آن وجود ندارد.
وی تصریح كرد: فراهم نكردن محیط تربیتی و فضای شاد برای كودكان، عدم توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی، غذایی، امنیتی و آرامش برای كودكان از مصادیق غفلت و كوتاهی نسبت به آنان است و صدمه های مختلف را برای آنها به همراه دارد.
وی اظهار داشت: غفلت و بی توجهی بیشتر از 50 درصد گزارش های كودك آزاری را به خود اختصاص می دهد.
پوریوسف اضافه كرد: در این میان غفلت آموزشی شیوع فراوان دارد و لزوم آموزش و تحصیل كودكان در بعضی والدین كم اهمیت انگاشته می گردد.
وی تصریح كرد: حتی انتظارات زیاد آموزشی هم می تواند نوعی غفلت محسوب شود چونكه كودك در شرایط سنی قرار دارد كه بازی های كودكانه برایش لازم است حال آنكه برخی والدین انتظار فراگیری حجم خیلی از مواد آموزشی را از وی دارند.

* راه را بر غفلت آموزشی ببندیم
پوریوسف با اشاره به اینكه مهمترین عامل پیشگیری از غفلت آموزشی، آگاهی بخشی به جامعه و توسعه امكانات و فضاهای آموزشی در مناطق مختلف است اظهار داشت: مردم باید بدانند اگر كودكی در سن مدرسه توسط والدین خود راهی مدرسه نمی گردد باید آنرا به اورژانس اجتماعی گزارش دهند.
وی اضافه كرد: توسعه تجهیزات و امكانات آموزشی هم از مواردی است كه می تواند با تسهیل تحصیل در مناطق مختلف باعث شود كودكان بازمانده از تحصیل به كلاس درس بروند.
وی تصریح كرد: غفلت، كودك آزاری جسمی و كودك آزاری جنسی به ترتیب بیشترین فراوانی را در بین كودك آزاری های گزارش شده در این استان دارد.

*700 بازمانده از تحصیل در خراسان رضوی
معاون آموزش ابتدایی اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازماندن از تحصیل از مسائل و مشكلاتی است كه با جدیت و طبق برنامه ریزی به دنبال حل و مدیریت آن هستیم.
ابوالحسن حقیقی اضافه كرد: طبق آخرین لیست بازماندگی از تحصیل كه از جانب وزارت آموزش و پرورش اعلام شده است 4800 نفر بازمانده از تحصیل در این استان وجود داشتند كه 4100 نفر آنان كه در سن مقطع ابتدایی قرار داشتند شناسایی و به كلاس درس فرستاده شدند.
وی تصریح كرد: از لیست مزبور 700 نفر باقی مانده اند كه با هماهنگی اداره كل ثبت احوال به دنبال دریافت كد ملی و آدرس آنها هستیم.

*1800 مورد كودك آزاری
معاون امور اجتماعی اداره كل بهزیستی خراسان رضوی هم اظهار داشت: در سال قبل بیشتر از 1800 مورد كودك آزاری به اورژانس اجتماعی این استان گزارش شده است.
غلامحسین حقدادی با اشاره به اینكه روزانه سه تا چهار مورد كودك آزاری در این استان به بهزیستی گزارش می شود، اضافه كرد: اغلب موارد كودك آزاری در این استان كه حدود 85 درصد این پدیده را تشكیل می دهد، توسط والدین انجام می گردد.
وی غفلت و بی توجهی را مهمترین نوع كودك آزاری در استان دانست و تصریح كرد: در این نوع كودك آزاری، غفلت از تغذیه و نگهداری صحیح از كودك و غفلت از تحصیل بیشتر مشاهده می گردد.
وی اظهار داشت: سال گذشته 25 هزار تماس در رابطه با اورژانس اجتماعی در این استان به ثبت رسید.

* غفلت را جدی بگیریم
بنیانگذار اولین موسسه پیشگیری از كودك آزاری در ایران و خاورمیانه هم چندی قبل در نشست صدمه شناسی و بررسی راهكارهای پیشگیری از پدیده كودك آزاری در مشهد، غفلت را یكی از انواع پر صدمه كودك آزاری برای كودكان دانست و اظهار داشت: غفلت هم خود باعث بروز دیگر انواع كودك آزاری از جانب سایرین و صدمه دیدن كودك می گردد ازاین رو اگر والدین توجه كافی به كودك داشته باشند و مراقبت لازم را انجام دهند، خیلی از اتفاقات ناخوشایند برای آنان رخ نمی دهد.
دكتر شهین علیایی زند اضافه كرد: مراقبت از كودكان و جدی گرفتن اتفاقات در رابطه با آنها نقش مهمی در این زمینه دارد و به هیچ وجه نباید دنیای كودكان را ساده انگاشت و نسبت به آن بی توجهی كرد.
وی تصریح كرد: اشكال كودك آزاری در حال تغییر و خشن تر شدن است و مواد مخدر صنعتی از عوامل تهدید كننده در این ارتباط به حساب می آید.
وی اظهار داشت: آگاهی دادن و آموزش، كلید خیلی از معضلات جامعه و همچون كاهش پدیده كودك آزاری می باشد.
علیایی زند اضافه كرد: رفع تبعیض در جامعه و رسیدن به آرامش روحی و روانی نقش مهمی در كاهش آسیبهای اجتماعی و كودك آزاری دارد.
وی تصریح كرد: هر صدمه روحی، روانی و جسمی در دوران كودكی می تواند زمینه ساز بروز مشكلات و لطمات فراوان در بزرگسالی وی شود.
وی اظهار داشت: آموزش و اطلاع رسانی عمومی، آگاهی بخشی به جامعه و اجرای برنامه های پیشگیرانه در این عرصه همچون راهكارهای اساسی می باشد كه لازم است پیش از تبدیل شدن این وضعیت به یك صدمه جدی در جامعه به كار گرفته شود.
7496 / 6053


1397/07/19
13:51:47
5.0 / 5
4452
تگهای خبر: بال , جت , سرعت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم