ستاری:

وام دادن به استارتاپ ها خیانت به آنها است

وام دادن به استارتاپ ها خیانت به آنها است بازار پرواز: معاون علمی و فناوری با اشاره به اینكه یكی از بحث های مهم اكوسیستم كارآفرینی ایران نبود سرمایه گذاری جسورانه (VC) است، اظهار داشت: وام دادن به استارتاپی ها خیانت به آنهاست.به گزارش بازار پرواز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نشست صندوق های سرمایه گذاری مخاطره پذیر كه با حضور اعضا و نمایندگان شبكه انتقال و تبادل فناوری D۸ در پارك فناوری پردیس معاونت علمی آغاز شد، اظهار داشت: روزهای اولی كه در نظر داشتیم استارتاپ ها را آغاز كنیم، مطالعه ای را به جوانان فعال در سیلیكون ولی سفارش دادیم این مطالعه نتیجه نسبتاً منسجمی داشت كه چرا سیلیكون ولی تنها در كالیفرنیا است؛ چرا در اروپا نیست؛ حتی چرا دوبی با وجودی كه ۳۰ سال قبل بنا داشت سیلیكون ولی راه اندازی كند هنوز این اتفاق نیافتاده است.
وی بیان كرد: پاسخ تنها این بود كه ما احتیاج به یك زیست بوم داریم و البته این به معنای سیستم دولتی داشتن نیست. همه باید در این بازی حضور داشته باشند. نیروی انسانی، جوان بودن، زیرساخت های سرمایه گذاری، زیرساخت های علمی، خلاقیت، پارك ها، مراكز رشد، شتاب دهنده ها و غیره هركدام یك فاكتور مهم هستند.
ستاری اظهار داشت: یكی از بحث های مهمی كه اكوسیستم كارآفرینی ایران در آن ضعف دارد نبود سرمایه گذاری جسورانه (VC) است. ما باید به این برسیم كه وام دادن به استارتاپ ها خیانت به آنهاست. معاونت علمی پیش ازاین با استفاده از صندوق های وابسته به بیش از دو هزار شركت وام داده است. اما امروز اثرات آن را می بینیم. خیلی از این شركت ها شكست خورده اند و امروز باید پول های وام را پس بدهند.
وی ادامه داد: وام برای شركتی است كه از آب و گل درآمده و می تواند بازار، قیمت، رقبا و ریسك ها را پیش بینی نماید. اما این در اختیار یك استارتاپ نیست. هیچ كس نمی داند یك ماه بعد چه اتفاقی برای یك استارتاپ و شركت نوپا می افتد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رشد حوزه ICT را زمینه ای برای رشد قابل قبول استارتاپ های این حوزه در ایران دانست و اظهار داشت: این شركت ها هفته ای ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد دارند. اساساً سرمایه گذاران هم خوشحال خواهند شد در این زمینه سرمایه گذاری كنند.
دانشگاه ها با شركت های استارتاپی می توانند به قله اقتصادی دنیا تبدیل شوند
رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران اظهار داشت: در دانشگاه ها دیگر كسی درخواست وام ندارد؛ ساختار تازه ای بوجود آورده ایم كه توسعه بدون تأثیر پول دولتی است. هر پولی كه منشأ دولتی داشته باشد، رانت می آورد. پس باید این بازار را از دولت جدا كرد و به بخش خصوصی سپرد.
وی بیان كرد: جا انداختن این موضوعات در ابتدا سخت است. اما اگر ما با هم متحد شویم و یك جبهه تشكیل دهیم می توانیم موفق باشیم. متاسفانه تأمین مالی در كشور ما بیش از ۹۵ درصد با استفاده از وام است. خیلی از مسئولین هم تولید شغل را كمك بلاعوض یا وام می بینند. اما باید حركتی تولید كرد كه حداقل ۴۰ درصد تامین مالی كل كشور با استفاده از شركت های استارتاپی باشد.
وی بیان كرد: خیلی از دانشجویانی كه امروز استارتاپ هایی را در ایران راه اندازی كرده یا در آنها كار می كنند از همین دانشگاه ها برگشته اند. ماهیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار حقوق داشتند اما به كشور خود بازگشته اند.
نقش ما تسهیل گری است
رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران اظهار داشت: دلیل استقبال ما از سرمایه گذار خارجی پول آنها نیست. بلكه یك اتفاق فرهنگی برای پیاده سازی اكوسیستم مورد نظر است. پول در ایران به وفور پیدا می شود، اگر درست زیست بوم شكل بگیرد همه مردم و سرمایه گذاران پول خویش را در این راه خرج می كنند.
ستاری ادامه داد: خیلی از سرمایه گذاران آرزوی خرید استارتاپ ها را دارند. اما باید آنها را به این درك رساند كه در قالب سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) فعالیت كنند و بدانند كه در این راه باید در چند استارتاپ سرمایه گذاری كرد تا شاید یكی از آنها به نتیجه برسد.
وی اظهار داشت: باید در تعامل با سرمایه گذاران خارجی بتوان روابط خوبی را شكل داد. این حوزه حوزه تازه ای در كشور ما است و احتیاج دارد بیشتر روی آن كار شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از سوی دولت اعلام آمادگی كرد تا زیرساخت هایی كه در چند سال اخیر بوجود آمده و تولید خواهد شد را در اختیار سرمایه گذار خارجی بگذارند، اضافه كرد: نقش ما تسهیل گری است، نه دخالت در بازار.

1396/09/15
11:24:56
5.0 / 5
4559
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم