یك مسئول در وزارت ورزش و جوانان:

تنها 3 درصد اشتغال پذیران با مبانی كارآفرینی آشنا هستند

تنها 3 درصد اشتغال پذیران با مبانی كارآفرینی آشنا هستند بازار پرواز: دبیر كارگروه اشتغال و كارآفرینی وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: تنها 3 درصد از اشتغال پذیران این وزارتخانه با مبانی اشتغال و كارآفرینی آشنایی دارند در حالیكه كارآفرینی یك مهارت است كه باید فرا گرفته شود.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایرنا؛ محمدرضا برومند روز پنجشنبه در همایش اشتغال و كارآفرینی در صنعت ورزش در بجنورد با اشاره به اینكه مساله اشتغال در كشور از حالت یك چالش به بحران تبدیل گشته است، گفت: این مساله بخصوص در میان دانش آموختگان دانشگاهی پررنگ تر است.
وی اضافه كرد: برمبنای آمارها افزون بر 100 هزار دلار برای تربیت یك دانش آموخته مقطع كارشناسی در كشور هزینه میگردد كه اگر نتوانیم از آنها خوب استفاده نمائیم ثروت سوزی كرده ایم.
برومند ثروت اصلی را كارآفرینی دانست و گفت: هم اینك دنیا از سرمایه دانش آموختگان استفاده می نماید كه نشان داده است به سمت كارآفرینی و احداث ارزش افزوده از ناحیه منابع انسانی رفته است.

*11رصد نرخ رسمی بیكاری در كشور
وی با تاكید بر استفاده بهینه از دانش آموختگان دانشگاهی برای پرهیز از سرمایه سوزی، اظهار داشت: برمبنای آمار رسمی نرخ بیكاری در كشور 11 درصد اعلام شده كه آمار غیررسمی تا 20 درصد هم برآورد شده است.
وی اضافه كرد: این در شرایطی است كه نرخ بیكاری دانش آموختگان دانشگاهی باز دو برابر نرخ بیكاری عمومی است و آمارها بالاتر از 40 درصد بیكاری در این بخش را نشان داده است.
رئیس انجمن كارآفرینی ورزش دانشگاهی كشور با اشاره به اینكه آمار مشخصی از تعداد دانش آموختگان تربیت بدنی نداریم، گفت: مطالعات انجام گرفته این میزان را 36 درصد برآورد كرده است.

*نبود نگاه اكوسیستمی به مساله اشتغال
وی با تاكید بر اینكه وجود حتی یك بیكار باز برای ما خوشایند نیست، علت عدم موفقیت برنامه های اشتغال در كشور را در نبود نگاه بوم سازگان «اكوسیستمی» به مساله دانست و اظهار داشت: متاسفانه در طول سال های گذشته هیچ گاه نگاه جامع به مساله اشتغال نداشته ایم
برومند با اشاره به فعالیت 18 هزار و 800 باشگاه ورزشی در سطح كشور، گفت: باید تعامل بازیگران اصلی اشتغال در ورزش كشور را بیشتر از پیش فراهم نماییم.
وی با اشاره به اینكه در 40 پارسال هیچ گاه وزارت بهداشت و ورزش در كنار هم نبودند، اضافه كرد: در حالیكه موفقیت این دو در گرو تعامل و همكاری با هم است.
وی با تاكید بر پرهیز از نگاه بخشی به مساله اشتغال، اظهار داشت: بیكاری مساله ای پیچیده است كه به یك باره حل نمی گردد و لازم است نگاه سیستمی به آن داشته باشیم و دستگاه های مختلف پای كار آیند تا پیوندهای حیاتی تقویت شود و همانند چرخ دنده های یك موتور هماهنگ با هم عمل كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به انجام كارهای مطالعاتی توسعه اشتغال در بخش ورزش كشور در وزارت ورزش و جوانان، اظهار داشت: بخش ورزش در كشور ما ظرفیت های بسیار زیادی دارد كه می توان به خوبی از آن در جهت احداث اشتغال و كارآفرینی بهره برد.
وی تصریح كرد: اتحادیه اروپا هر سه سال یك دفعه در بالاترین سطح همه كشورها را دور هم جمع می كند تا برای اشتغال در بخش ورزش راهبرد تعریف كند ولی در كشور ما حتی یك برگ و یك سند هم برای توسعه اشتغال ورزشی نداریم.
برومند با اشاره به اینكه برای توسعه اشتغال در بخش ورزش نیازمند نگاه فرابخشی هستیم، اظهار داشت: در 10 پارسال 72 هزار نفر در رشته تربیت بدنی دانش آموخته شدند كه تنها جذب دولتی به تعداد 15 هزار و 900 نفر در آموزش و پرورش بوده است.
برومند بیشترین دانش آموختگان این رشته را در تهران، خراسان رضوی و مازندان اعلام نمود و اظهار داشت: در خراسان شمالی باز 100 دانش آموخته رشته تربیت بدنی وجود دارد.
وی اضافه كرد: این در شرایطی است كه هم اینك 65 هزار نفر باز در رشته تربیت بدنی در حال تحصیل هستند.

*كارآفرینی، كلید برون رفت از بیكاری
دبیر كارگروه اشتغال و كارآفرینی وزارت ورزش و جوانان از كارآفرینی بعنوان كلید برون رفت از مساله بیكاری در كشور یاد كرد و اضافه كرد: دنیا در پارسال به این سمت رفته و سرمایه گزاری نموده و الان از منافع آن استفاده می نماید.
برومند با اشاره به اینكه در دنیا چیزی به اسم بیكاری برای متخصصان ورزشی نداریم، اظهار داشت: دولتمردان كشورهای مختلف درك كرده اند كه هر دلاری كه در حوزه فعالیت های بدنی هزینه می كنند موجب صرفه جویی در بسیاری هزینه های كلان میگردد.
وی اضافه كرد: هم اكنون بیماری قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در كشور ما است و 40 درصد ایرانی ها باز چاق هستند كه می توان از این ظرفیت برای اشتغال و كارآفرینی و كسب درآمد بهره برد.
وی تصریح كرد: ایران هم اینك جوانترین كشور دنیا است در حالیكه برمبنای آمارهای سازمان ملل، كشور ما رتبه نخست را در آمادگی برای مواجهه با پدیده سالمندی دارد كه نشان داده است در چند سال آینده سالمندترین كشور خواهد بود.
رئیس انجمن كارآفرینی ورزش دانشگاهی كشور با اشاره به اینكه در دنیا دو هزار عنوان شغل در رابطه با ورزش وجود دارد، گفت: در ایران تا الان 9 هزار شغل به وجود آمده است.
وی اضافه كرد: همین طور 50 فدراسیون فعال در رده های مختلف در كشور داریم كه نیازمند حداقل یك روانشناس ورزشی هستند ولی با وجود نیاز فراوان، حتی یك روانشناس ورزشی هم در كشور نداریم.
وی گفت: تمامی این موارد نشان دهنده اهمیت ورزش و اشتغال و كارآفرینی در این حوزه می باشد كه توجه بیشتر مسئولان امر و فعالان مربوطه را می طلبد.
این همایش یك روزه با حضور فعالان حوزه كارآفرینی و اشتغال و دانشجویان و دانش آموزان در محل تالار حافظ بجنورد برگزار گردید.
ط/ 6042


1397/09/16
21:13:35
5.0 / 5
4710
تگهای خبر: بال , دستگاه , سازمان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم