در معاونت علمی ؛

آینده فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی بررسی گردید

آینده فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی بررسی گردید بازار پرواز: برمبنای مطالعات انجام شده تغییرات فناورانه را می ­توان در سه دسته اصلی و سه پیشرانِ كلان همچون هوشمند سازی، دیجیتالی شدن و پایداری دسته بندی كرد.به گزارش بازار پرواز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی این معاونت در گزارشی به بررسی آینده پژوهی این حوزه پرداخته است.
در این گزارش آمده است، نمی­ توان آینده را بدون تغییرات فناورانه تصور كرد. ظهور روندهای فناورانه اثرگذار بر حوزه ­های مختلف، ابزار جدیدی را خلق كرده است كه این ابزار، هم نیازهای جدید را در جامعه خلق كرده و هم مدل­های جدید كسب وكار را با خود برای حوزه های مختلف به ارمغان آورده است.
مروری اجمالی بر روندها و فناوری­های مختلف، به خوبی نشان از آن دارد كه در كمتر از یك دهه، فناوری جهان را دوباره تغییر می دهد و در نتیجه این تغییرات، بازیگران و قواعد گذشته، قدرت خلق تصویر آینده را ندارند.
بر اساس مطالعات انجام شده و روندهای فناورانه­ پیشِ رو، تغییرات فناورانه را می ­توان در سه دسته اصلی و سه پیشرانِ كلان دسته­ بندی كرد. هوشمندی(Smartness)، دیجیتالی شدن(Digitalization)، و پایداری(Sustainability) را می ­توان فصل مشترك همه روندهای اثرگذار بر حوزه­ ها و صنایع مختلف در آینده دانست.
نمونه ای از كلان روندها و پیشران­های فناورانه­ی اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری
هر كدام از محورهای فوق، به تنهایی و یا به صورت مشترك بر حوزه­ های كسب­ و كار اثر می ­گذارند، بازیگران جدیدی بروز پیدا خواهند كرد، خدمات و محصولات جدید نمایش می ­شوند و اكوسیستم كسب وكار دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد. این پیشران­ه تغییر، سبب پیدایش مفاهیمی در اقتصاد و كسب وكار شده­ اند كه امروزه فراوانی آن در ادبیات سیاست گذاری علم و فناوری چشمگیر و قابل توجه است.
درواقع می­ توان اینگونه عنوان نمود كه اساس اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری را بر چهار بعد اصلی به نام اقتصاد دیجیتال(Digital Economy)، اقتصاد چرخشی(Circular Economy)، اقتصاد اشتراكی(SHARING ECONOMY)، و اقتصاد سبز(Green Economy) می­توان تصویر كرد كه هر كدام، متأثر از روندها و تغییرات فناورانه، حوزه­ های جدید كسب وكار را با خود به ارمغان خواهند آورد.
اقتصاد دیجیتال یكی از ابعادی است كه توجه خیلی از سیاست گذاران، سرمایه گذاران و محققین را به خود جلب كرده است. این مفهوم، هم سبب تغییرات قابل توجه در كسب وكارهای موجود و مدلهای كسب وكار آنها شده است و هم حوزه های جدیدی را به وجود آورده است كه ارزش افزوده قابل توجهی در مقایسه با بخش های سنتی اقتصاد خلق كرده است.
ستاد توسعه فناوری های اقتصادی دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ تلاش دارد تا با پشتیبانی از شركت های دانش بنیان، خلاق و فناور در این حوزه، دستاوردهای مثبت و بهادار ای را برای كشور احداث كند و گامی بلند در راه پیشبرد اهداف توسعه گرایانه با رویكرد اقتصاد دانش بنیان بردارد.

1397/10/29
14:50:44
5.0 / 5
4680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم