مشاور عالی سازمان سنجش:

حذف كنكور باعث تعطیلی سازمان سنجش نمی گردد

حذف كنكور باعث تعطیلی سازمان سنجش نمی گردد به گزارش بازار پرواز مشاور عالی سازمان سنجش آموزش كشور اظهار داشت: برخی تصور می كنند اگر كنكور سراسری حذف شود دیگر كاری برای سازمان سنجش باقی نمی ماند در حالیكه سالانه بیشتر از 150 آزمون مختلف توسط این سازمان برگزار می گردد.


حسین توكلی روز پنجشنبه در همایش تخصصی 'بررسی شیوه های جدید پذیرش دانشجو در مراكز آموزش عالی كشور' در مشهد اضافه كرد: سازمان سنجش به طور متوسط هر هفته بیشتر از سه آزمون برگزار می نماید.
وی تصریح كرد: ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در كنكور سال 1398 بیشتر از تعداد متقاضیان است در حالیكه در دهه های گذشته ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها بسیار كمتر از تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه ها بود.
وی اظهار داشت: از سال 1348 تابحال به همه داوطلبان گفته شده است كه سوالات و منابع كنكور فقط از محتوای كتاب های درسی است و مطالعه دیگر كتاب ها، یك مطالعه آزاد است.
توكلی با اشاره به اینكه ثبت نام برای متقاضیان پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها در سال 98 از 29 دی ماه شروع شده و تا 10 بهمن ماه جاری ادامه دارد اضافه كرد: بر مبنای مصوبه سال 1392 مجلس شورای اسلامی و مصوبات جلسات شورای سنجش و پذیرش دانشجو، باید دست كم 85 درصد ظرفیت در رشته محل های دانشگاهی كه متقاضی كمتری نسبت به رشته های دیگر دارد، در تمام زیر نظام های آموزش عالی بر مبنای سوابق تحصیلی داوطلبان پذیرفته شود و برگزاری كنكور برای 15 درصد دیگر صورت گیرد.
وی تصریح كرد: امسال بر مبنای مصوبه شورای سازمان سنجش و پذیرش قرار شد پذیرش تكمیل ظرفیت در 8هزار و 770 كد رشته محل در بهمن ماه امسال صرفا بر مبنای سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد.
وی اظهار داشت: همینطور از افراد متقاضی خواسته شده است در صورت تمایل به انتخاب كد رشته محل های اعلام شده، درخواست خویش را برای ثبت نام به همان مراكز آموزش عالی ارسال نمایند بنابراین محدودیتی برای انتخاب چند كد رشته وجود ندارد و در نهایت یك محل برای فرد انتخاب می شود.
توكلی اضافه كرد: متقاضیان ورود به دانشگاهها هم امكان ثبت نام در پذیرش بدون آزمون و هم ثبت نام در كنكور سراسری سال 98 را دارند.
وی تصریح كرد: پس از اعلام نتایج این امكان برای متقاضی فراهم می شود كه در یكی از كد رشته های قبولی خود چه بدون آزمون و چه با آزمون مشغول تحصیل شود.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش كشور اظهار داشت: در كنكور سال 1397 حدود 63.5 درصد از شركت كنندگان را متقاضیان رشته های علوم تجربی تشكیل می دادند و دلیل آن، زیاد بودن تقاضا برای ورود به چند رشته خاص دانشگاهی مانند پزشكی بود كه ظرفیت پذیرش كل آنان به 9 هزار نفر نمی رسید.
وی سفارش كرد، دانش آموزان رشته هایی را انتخاب نمایند كه متناسب با علایق، خلق و خو و خصوصیت های روحی و جسمی آنان و انتخابشان همراه با شناخت، آگاهی و بینش كافی باشد و به قول ها و شنیده ها توجه نداشته باشند.
وی با اشاره به سابقه و قدمت طولانی برگزاری كنكور در ایران اضافه كرد: اولین كنكور رسمی كشور در سال 1341توسط برخی از همكاران دانشگاهی در یك استان به صورت متمركز برگزار گردید.
وی افزود: اما با نظر دستگاه های ذیربط در سال 1347 اساسنامه مركز آزمون شناسی ایران یا به عبارتی سازمان سنجش آموزش كشور به تصویب رسید و از سال 1348 برای اولین بار پذیرش دانشجو در كنكور سراسری توسط این مركز انجام شد.
توكلی تعداد متقاضیان شركت در كنكور سراسری سال 1348 را 73 هزار و 773 داوطلب ذكر و بیان كرد: ظرفیت پذیرش در همان سال ها هم بسیار محدود بود و 10 درصد داوطلبان توانستند وارد دانشگاه شوند.
وی اظهار داشت: تا پیش از انقلاب فرهنگی 11 كنكور سراسری توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار گردید و پس از آن از سال 1361 تاكنون، این سازمان مجری برگزاری 48 كنكور سراسری بوده است.

* تحصیل بیشتر از سه میلیون دانشجو در كشور
معاون دﻓﺘﺮ ﮔﺴﺘﺮش و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰی آﻣﻮزش ﻋﺎﻟی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این همایش اظهار داشت: بیشتر از سه میلیون دانشجو در ایران تحصیل می كنند.
شاهین همایون آریا اضافه كرد: طی دو دهه گذشته ظرفیت های پذیرش در دانشگاه های كشور بسیار محدود و ورود به دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی برای جوانان تبدیل به یك كابوس شده بود.
وی تصریح كرد: به مرور زمان و با گسترش دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در كنار دانشگاه های دولتی، دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی، پیام نور، علمی و كاربردی، فنی و حرفه ای و دانشگاه های وابسته به مراكز دولتی در كشور وجود دارد كه هر كدام فلسفه وجودی خاصی را برای شكل گیری داشته اند.
وی با اشاره به شیوه های گزینش دانشجو در كشورهای پیشرفته اظهار داشت: دراین كشورها، كنكور به این شكل كه در ایران برگزار می شود، وجود ندارد، اما در كد رشته محل هایی كه تقاضا برای ورود به یك رشته خاص بیشتر از ظرفیت است، فیلترهایی برای جذب دانشجو وجود دارد.
مدیر كل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم در این همایش اظهار داشت: در آموزش و پرورش یك رویكرد پژوهش محورانه اتخاذ شد و پژوهشسراهای دانش آموزی را راه اندازی كردیم ولی خیلی زود به فراموشی سپرده شد و استقبال خوبی از جانب دانش آموزان صورت نگرفت.
قاسم علی خدابنده اضافه كرد: امروز رویكرد آموزش در دنیا یك رویكرد كارآفرینانه است و در همه كشورهای توسعه یافته آموزش را با محوریت كارآفرینی عرضه می دهند كه منجر به خوداشتغالی یا كارآفرینی و اشتغال زایی برای دیگران می شود.
وی تصریح كرد: غول كنكور همه ما را در حوزه آموزش و پرورش به سویی برد كه اهداف تربیتی را از یاد بردیم و
حوزه آموزش عالی هم خیلی دیر متوجه خیل عظیم دانش آموختگان جویای كار با مدارك دانشگاهی شد.
وی اظهار داشت: برای رفع این مشكل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تصویب گردید تا جامعه از ورود صرف به دانشگاه فاصله بگیرد و به اخلاقیات توجه بیشتر نماید كه دانش آموختگان امسال پایه دوازدهم خروجی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هستند.
7489 / 6053


1397/11/06
14:41:39
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: بال , دستگاه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فروش هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم