سعد حریری: به نظرم تحریم های آمریكا مقابل حزب الله هیچ فایده ای نخواهد داشت

سعد حریری: به نظرم تحریم های آمریكا مقابل حزب الله هیچ فایده ای نخواهد داشت بازار پرواز: نخست وزیر لبنان كه هم اكنون در واشنگتن به سر می برد، بعد از دیدار با وزیر امور خارجه آمریكا در گفت و گو با خبرنگاران به اظهار نظر درباره روابط میان دو كشور، تحریم های واشنگتن مقابل حزب الله و موضوعات مهم دیگر همچون آوارگان سوری، ترسیم مرزهای دریایی این كشور و روابط بیروت با ریاض پرداخت.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الحیاة، سعد حریری، نخست وزیر لبنان بعد از دیدار با مایك پامپئو، وزیر خارجه آمریكا در گفت و گو با خبرنگاران در واشنگتن اظهار داشت كه مقامات این كشور حمایت كامل خود از ارتش لبنان را اعلام نموده اند و پامپئو نیز در دیدار با وی بر حمایت سیاسی و اقتصادی واشنگتن از نهادهای دولتی لبنان تاكید كرده است.
وی ادامه داد: كمك های آمریكا به ارتش لبنان ادامه دارد و این مسأله نهایی شده است و ما هم اكنون به مذاكره درباره كمك های مالی و اقتصادی می پردازیم.
سعد حریری روابط دو كشور خصوصاً در زمینه كمك های مالی آمریكا به آوارگان، ارتش و نیروهای امنیتی لبنان را "بسیار مهم" خواند و اظهار داشت: ما برای توسعه این روابط بر پایه سرمایه گذاری شركت های آمریكایی در لبنان چه در زمینه نفت و گاز و چه در زمینه برق و موارد دیگر تلاش می نماییم. ما همین طور به جهت اینكه مذاكرات را آسان آغاز نماییم در زمینه مرزهای زمینی و دریایی بسیار مؤثر كار می نماییم. آنها (آمریكایی ها) نقطه نظراتی را درباره لبنان دارند كه در رابطه با حزب الله است و این موضوعی است كه ما از آن باخبر هستیم و همیشه تحریم هایی وجود دارد كه لبنان را تهدید می كند، اما من بعنوان نخست وزیر وظیفه دارم تا لبنان و اقتصاد آنرا از تبعات تحریم ها دور كنم و از این طریق روابط مداوم با آمریكا را حفظ می نماییم. همین طور این دیدارها برای گفت و گو درباره رخدادهای منطقه چه در كشورهای حوزه خلیج فارس و چه سوریه مناسب بود و درباره این مسائل تبادل نظر كردیم.
وی درباره تحریم های آمریكا مقابل حزب الله اظهار داشت: ما نمی توانیم دیدگاه آمریكا درباره تحریم ها را تغییر دهیم، اما تلاش می نماییم كه لبنان را از تبعات آن دور نماییم. درباره این تحریم ها باید بگویم كه به نظرم هیچ فایده ای نخواهد داشت، اما آنها بطور قطع درباره هر چیزی كه با ایران در ارتباط باشد و یا هر طرفی كه از آن حمایت كند و با آن ارتباط دارد، سخت گیری خواهند كرد. ما دیدگاه مان در خصوص لزوم دور كردن لبنان از نتایج این تحریم ها را برایشان تشریح كردیم و معتقدم كه پیاممان را به خوبی به آنها رساندیم.
حریری در پاسخ به این پرسش كه آیا این تحریم ها بر بانك ها یا موسسات مالی لبنان تأثیر خواهد گذاشت یا خیر، اظهار داشت: من این را بوسیله رسانه ها شنیدم، اما همه می دانند كه آمریكایی ها بطور ناگهانی مقررات تحریم های خودرا بدون هیچگونه ابلاغ قبلی به دولت لبنان صادر می كنند اما من مطمئن هستم كه هنوز هیچ چیز خاصی وجود ندارد.
وی درباره احتمال اینكه تحریم های آمریكا هم پیمانان حزب الله را نیز شامل شود، تاكید كرد: این مسأله بارها در كنگره مطرح گردیده است و سال قبل تلاش شد تا چنین درخواستی در كنگره مطرح شود و بدون تردید آنچه در این زمینه عنوان می شود، چندان حقیقت نداشته و به اعتقاد من ما به چنین جایی نمی رسیم.
این مقام لبنانی درباره خواسته آمریكا از دولت لبنان درباره حزب الله نیز اضافه كرد: ما باید با هر فرد یا هر نهادی كه در فهرست تحریم ها قرار می گیرد، به صورت قاطعانه برخورد نماییم تا بدین وسیله از بانكهای خود محافظت نماییم.
وی درباره موضع دولت آمریكا در مورد عملكرد دولت لبنان، خصوصاً در زمینه موضع گیری اش در قبال محل های ساخت موشك های حزب الله، عنوان كرد: این مسأله در گذشته اتفاق افتاده است و الان نیز اتفاق می افتد. بررسی هایی در زمینه داخلی میان ما و دولت آمریكا وجود دارد، من نمی خواهم وارد جزئیات شوم، اما ما در تلاش هستیم تا بهترین راه را برای در خطر نیوفتادن لبنان ایجاد نماییم. همین طور این نقش ما نیست كه پلیس اسرائیلی ها باشیم؛ چنانچه به قطعنامه شماره ۱۷۰۱ دقت كنیم متوجه خواهیم شد كه اگر نقضی از طرف لبنان صورت گرفته است در مقابل طرف اسرائیلی روزانه صدها مرتبه حریم هوایی لبنان را نقض كرده است. باید نوعی تعادل در این زمینه وجود داشته باشد. از طرفی ما طبق این قطعنامه در لبنان تلاش می نماییم تا بوسیله توقف اقدامات خصمانه به آتش بس دست یابیم و برای محقق كردن این هدف باید بعضی از بندهای این توافق را اجرا نماییم كه بعضی از آن مربوط به ما می شود و برخی دیگر به آنها (صهیونیست ها). این در شرایطی است كه ما تا بدین لحظه شاهد هیچگونه اقدامی از طرف آنها در این زمینه نبوده ایم، اما سوژه مهم این است كه ما به یك نقطه شروع برای مذاكرات درباره مرزهای دریایی دست یابیم؛ خصوصاً اینكه این مسأله برای لبنان و اقتصاد آن بسیار مهم و حیاتی می باشد و چه بسا برای آنها هم مهم باشد.
نخست وزیر لبنان در ادامه درباره تعیین ماه سپتامر آتی برای مذاكرات با رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای دریایی لبنان اظهار نمود: درحال حاضر بررسی های جدی انجام می دهیم و پیشرفت قابل ملاحظه ای در زمینه های مختلف داشته ایم و الان باید به نتیجه آن دست یابیم. ما مدت مدیدی است كه در این زمینه تلاش می نماییم و حتی نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان دو هفته گذشته اشاره كرد كه تلاش هایمان به انتها رسید. حالا ما در حال اتمام برخی موارد هستیم و به لطف خدا باید تصمیم خود در این زمینه را اتخاذ نماییم.
وی درباره جانشین دیوید ساترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریكا كه نقش میانجیگر را میان رژیم صهیونیستی و لبنان ایفا می كند، عنوان كرد: نمی دانم كه دولت آمریكا بعد از ساترفیلد چه كسی را جایگزین او خواهدنمود اما سوژه مهم این در این زمینه سازوكاری است كه وضع خواهد شد و این سازوكار باید تحت نظارت سازمان ملل باشد و مذاكرات در این زمینه باید برمبنای وضعیت موجود در مرزهای دریایی باشد. ترسیم مرزها در دو سطح دریای و زمینی خواهد بود.
جلوگیری از قاچاق
حریری در ادامه اظهاراتش درباره اینكه اگر آمریكا برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها توسط حزب الله، خواهان تشدید اقدامات در بنادر برای جلوگیری از قاچاق شود، اشاره كرد: هم اكنون قاچاق در زمینه كالاها است و ما در بودجه ۲۰۲۰ تلاش خواهیم كرد كه اسكنرهایی را در گذرگاه های زمینی و بنادر دریایی نصب نماییم نه به جهت اینكه آمریكا درخواست كرده است بلكه ما سیاستی را برای متوقف كردن قاچاق دنبال می نماییم، چونكه اقتصادمان بطور قابل ملاحظه ای تحت تأثیر این مساله قرار می گیرد. گذرگاه های غیرقانونی وجود دارد كه بسته می شوند و هرگونه قاچاقی كه بوسیله فرودگاه یا ورودی های زمینی رخ دهد توسط این اسكنرها كشف و ضبط خواهد شد. وزیر دارایی طرحی را در این زمینه تهیه كرده است و آنرا تقدیم پارلمان خواهیم كرد.
وی درباره انتقاد از ارتش لبنان در جنوب این كشور نیز اضافه كرد: به هیچ وجه انتقادی را در این زمینه نشنیده ام و بالعكس آنچه می شنویم پشتیبانی از ارتش است.
"دستگاهی اهتمام در ضربه زدن به اقتصاد لبنان دارد"
سعد حریری اظهار داشت: دستگاهی اهتمام دارد تا با ارعاب در زمینه تحریم های آمریكا و متوقف شدن كمك های آن، به اقتصاد لبنان ضربه بزند. این مسأله منجر به تضعیف حزب الله می شود اما من معتقدم كه تقویت نهادهای دولتی تنها راه دستیابی به منافع تمامی لبنانی ها است.
وی درباره مشاركت شركت های آمریكایی در اجرای طرح های سیدر اظهار نمود: بعنوان مثال در زمینه برق تعداد مشخصی از شركت های بزرگ وجود دارند، همچون این شركت ها سیمنز، جنرال الكتریك (GE) و میتسوبیشی است و ما هم اكنون ایستگاه های GE را در اختیار داریم و ایستگاه دیگری نیز وجود دارند كه آنها را ایجاد خواهیم كرد و آنها نیز قصد مشاركت در این طرح را دارند. ما همین طور شركت های آمریكایی را به مشاركت در مناقصات نفتی تشویق كرده ایم.
این مقام لبنانی درباره نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (یونیفل) تاكید كرد: آنها ملاحظاتی را دارند، اما این مساله در سازمان ملل بررسی می شود و امور به شكل طبیعی پیش می رود.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا در جریان این سفر با وی صحبتی درباره طرح صلح آمریكا برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" شده است یا خیر؟ اضافه كرد: اساساً، موضع ما در مورد معامله قرن كاملاً مشخص است. لبنان به بحرین نرفته است و نسبت به این مسأله بسیار حساس است، از طرفی در قانون اساسی ما، اسكان دائم آوارگان فلسطینی در كشور ما ممنوع می باشد و همین طور ما یك مشكل جمعیتی با این مسأله داریم، بدین سبب رویكرد ما نسبت به این مسأله مخالفت مطلق است.
خودمان مشكلات سیاسی به وجود آورده و كشور را مختل می كنیم
سعد حریری در ادامه درباره دیدگاه آمریكایی ها نسبت به دشواری فعالیت دولت لبنان نیز عنوان كرد: متأسفانه ما دشمن خودمان هستیم و در صورتیكه كشور به تلاش ۲۴ ساعته برای تسریع روند طرح ها و موفقیت كنفرانس سیدر نیاز دارد، اما خودمان مشكلات سیاسی را به وجود آورده و كشور را مختل می نماییم و بدون تردید هر كشوری نه تنها آمریكا این صحنه را ببیند ناامید می شود.
نخست وزیر لبنان درباره پیام سید حسن نصرالله، به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و اینكه آیا این پیام مقابل او كه در آمریكا است بوده یا خیر، تاكید كرد: من آنرا نخوانده ام تا ببینم كه به سبب حضورم در آمریكا در این پیام هدف قرار گرفته ام یا خیر، اما همانطور كه دوستی ما با آمریكا و كشورهای حوزه خلیج فارس و جهان واضح بوده و آنرا مخفی نمی نماییم، حمایت حزب الله از ایران هم واضح بوده و بر كسی پوشیده نیست. ما در این مورد كه در زمینه دیدگاه منطقه ای مان به توافق دست نخواهیم یافت، اتفاق نظر داریم، چونكه حزب الله موضع منطقه ای خودرا دارد و در مقابل، آنها نیز از موضع اقلیمی من باخبر هستند.
رسانه ها جاه طلبی برخی سیاستمداران را مطرح می كنند
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا دولت آمریكا از وی درباره موضع دولت لبنان نسبت به حزب الله پرسیده است یا خیر؟ اشاره كرد: اینها جاه طلبی برخی سیاستمداران است كه توسط رسانه های لبنانی مطرح می شود، اما زمانی كه همه اظهارات پامپئو را بخوانند متوجه خواهند شد كه لبنان مورد حمایت است و اینكه آیا انتقادی درباب حزب الله وجود دارد یا نه، سوژه جدیدی نیست.
حریری درباره تهدیدات امنیتی مطرح شده مقابل برخی شخصیت های لبنانی خصوصاً ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان اظهار داشت: هر فردی كه به جنبلاط لطمه برساند شخصا به من و نبیه بری لطمه رسانده است و این موضوعی است كه ما در ارتباط با حادثه قبرشمون آنرا ثابت كردیم.
بازگشت آوارگان مستلزم تلاش نظام سوریه است
وی درباره پرونده سوریه نیز اشاره كرد: درباره سوژه بازگشت آوارگان سوری و لزوم بازگشت آنها به كشورشان صحبت شد و این مسأله نیازمند چند گام اساسی از طرف نظام سوریه است كه نخستین مورد آن عفو عمومی است.
این مقام لبنانی در ادامه درباره روابط كشورش با كشورهای حوزه خلیج فارس و خصوصاً عربستان سعودی نیز اظهار نمود: ما الان با عربستان تلاش می نماییم تا به ۲۳ توافقنامه اقتصادی مشترك دست یابیم. تلاش ها در این زمینه با امارات نیز در جریان است و طرح های "سیدر" را به آنها پیشنهاد خواهیم داد، چونكه آنها تمایل به سرمایه گذاری دارند. علاوه بر این، روابط ما به روال گذشته خود بازگشته و چه بسا بهتر هم شده است و ما روابط همیشگی با عربستان و تمامی منطقه خلیج فارس داریم.
نخست وزیر لبنان درانتها درباره وضعیت اقتصادی كشورش اضافه كرد: امروز همه از وضعیت اقتصادی خطرناك لبنان باخبر هستند، اما مشكل سیاسی كه اخیراً رخ داد وضعیت عمومی را متشنج كرد و نیاز نبود كه ما به این جا برسیم، اما هم اكنون همه بر اوضاع اقتصادی تمركز كرده اند و چنانچه به بودجه امروز نگاه نماییم خواهیم دید كه حزب الله برای نخستین بار به بودجه رأی مثبت داده است و همه طی هفته های آتی شاهد تصمیمات اقتصادی بسیار مهمی در كشور خواهند بود.1398/05/26
15:20:55
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: بال , دستگاه , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کوادکوپتر کوچک
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم