اخطار مخالفان به نخست وزیر كانادا ازبابت كمك به جك جهادی

اخطار مخالفان به نخست وزیر كانادا ازبابت كمك به جك جهادی به گزارش بازار پرواز نخست وزیر كانادا از جانب مخالفان دولتش در مورد هر گونه اقدام احتمالی در جهت كمك به یك شبه نظامی بریتانیایی داعش به نام ˮجك جهادیˮ به دنبال تصمیم بریتانیا برای لغو شهروندی او تحت فشار قرار گرفته و این مخالفان به وی در این خصوص اخطار داده اند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، جك لتس معروف به جك جهادی فردی برخوردار از شهروندی دوگانه كانادایی – انگلیسی است و به تازگی ابراز امیدواری كرد كه كانادا بتواند به او كمك نماید تا از زندان كردها، جایی كه بالغ بر دو سال در آن محبوس است حتی اگر به مفهوم منتقل ساختن او به زندانی به آمریكای شمالی باشد، بیرون برود.
لیبرال های وابسته به جاستین ترودو نخست وزیر كانادا به تازگی مبادرت به لغو قانونی كردند كه با استفاده از آن شهروندی كانادایی های محكوم شده به افترا تروریسم قابل لغو شدن بود. این تغییر سیاست كه یادآور شعار مشهور ترودو یعنی یك كانادایی یك كانادایی است سبب شده كه مخالفانش او را متهم به ملایمت نشان دادن در قبال امنیت ملی كانادا كنند. در عین حال این زمانبندی مطرح شدن پرونده جك لتس یعنی در فاصله تنها دو ماه مانده به برگزاری انتخابات كانادا اتفاق خوبی برای ترودو نیست. اغلب نظرسنجی ها نشان دادند كه محافظه كاران كانادا برتری ناچیزی در سراسر كشور به بقیه احزاب دارند. این انتخابات مقرر است ۲۱ اكتبر برگزار گردد.
اندرو شیر رهبر محافظه كاران كانادا در اطلاعیه ای به رویترز اظهار داشت: جك جهادی حالا در زندان است و این همان جایی است كه او باید در آن باقی بماند. یك دولت محافظه كار كه تحت رهبری من باشد در آینده ذره ای برای منتقل كردن او به كانادا تلاش نخواهد كرد.
جك لتس معروف به جك جهادی سال ۲۰۱۴ از انگلیس به سوریه رفت. در آن زمان او ۱۸ سال سن داشت.
وزارت خارجه كانادا روز دوشنبه اعلام كرد، قابلیتش برای عرضه كمك های كنسولی در سوریه به شدت محدود است. روز یكشنبه كانادا اظهار داشت: هیچ اجبار قانونی برای تسهیل بازگشت جك لتس ندارد.
پیتر پوالیور یك قانونگذار محافظه كار كانادا در مصاحبه ای تلویزیونی اظهار داشت: اگر دولت ترودو در اندیشه كمك به بازگشت جك جهادی به كانادا است ما از او می خواهیم همین الان این تلاش ها را متوقف نماید. این وظیفه دولت كانادا یا مالیات دهنده كانادایی نیست كه پس از گرفتار شدن او برود او را نجات دهد.
تصمیم انگلیس برای لغو شهروندی جك جهادی سبب پاسخ دولت لیبرال ترودو در روز یكشنبه شد. در همین راستا كانادا در اطلاعیه ای عنوان كرد: در اینجا انگلیس دارد از مسؤولیت هایش در این پرونده شانه خالی می كند. این در حالیست كه جك لتس در مصاحبه ای به ITV اظهار داشت: من همیشه احساس كردم كه كانادایی هستم و پدر من كانادایی است و هیچگاه من را بعنوان یك شخص انگلیسی قبول نكرده اند. به همین خاطر امیدوارم كه كانادا بیاید من را از اینجا ببرد و من می توانم آنجا هم زندانی باشم.
یك منبع دولتی اظهار داشت: اگر كانادا بتواند چنین افرادی را از سوریه خارج كند به احتمال خیلی زیاد آنها به دست مقام های كشورهای همسایه دستگیر و با اتهامات جدی روبرو خواهند شد.
ترودو در پاسخ به سوالی در روز دوشنبه در مورد امكان كمك دولتش به خانواده جك لتس از دادن پاسخ مستقیم طفره رفت.
او اظهار نمود: اینكه یك نفر با هدف پشتیبانی از تروریسم سفر خارجی انجام داده باشد و یا در تروریسم دخیل بوده باشد یك جرم است و ما تمام تلاش مان را برای پیگرد قضایی مجرمان متهم به این جرم و اجرای تمامی ابعاد قانونی در قبال آنها ادامه خواهیم داد. این پیامی است كه ما به كانادایی ها و هر كسی كه درگیر آن باشد، می فرستیم.
در عین حال پدر جك جهادی با این فرضیه نسنجیده در مورد اینكه پسرش برای داعش در سوریه جنگیده را مخالفت كرد اما اظهار داشت كه البته پسر او قانون را شكسته و باید محاكمه شود. پدر وی در مصاحبه ای به رادیوی كانادایی گلوبال نیوز اظهار داشت: اگر جك لتس كار اشتباهی انجام داده باشد من خودم نخستین نفری هستیم كه جلوی او می ایستم و علنا او را محكوم می كنم و خواهان محاكمه وی در دادگاه و مجازاتش به خاطر كارهایش می شوم.1398/05/29
14:36:45
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: بال , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم