محقق سازمان ملل: قتل خاشقجی، وجهه بن سلمان را تا ابد تیره كرده است

محقق سازمان ملل: قتل خاشقجی، وجهه بن سلمان را تا ابد تیره كرده است بازار پرواز: نویسنده گزارش سازمان ملل درباب قتل روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی، باور دارد عاملان اصلی این قتل فجیع، تابحال از محاكمه فرار كرده اند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، بسیاری باور دارند روند محاكمه عوامل قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد دولت سعودی، در این كشور به دور از رویه عادلانه برگزار می گردد.
آگنس كالامارد، نویسنده گزارش سازمان ملل درباب این قتل، در مصاحبه با دویچه وله، درباره روند تحقیقات عربستان درباب قتل خاشقجی می گوید: "این محاكمه، بطور كلی مطابق استانداردهای بین المللی نیست و پشت درهای بسته انجام می شود. طراحان اصلی قتل، مورد محاكمه قرار ندارند. مشخص نیست؛ چرا اتهامات تنها متوجه ۱۱ نفر است و دیگران متهم نشده اند؛ می دانیم كه ۱۵ نفر در تیم كشتار حضور داشتند و هم دستان آنها در ریاض نیز در شمار این افراد باید باشند".
وی در ادامه می گوید: "در حالی كه خود دادستان پرونده در بیانیه عمومی گفت سعود القحطانی، از عاملان محرك تیم قتل خاشقجی بود، این فرد مورد محاكمه قرار نگرفته است".
به باور این محقق سازمان ملل، دادرسی باید از طریق های دیگری صورت بگیرد تا نتیجه حاصل شود.
وی در پاسخ به سوال درباب اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان كه گفته بود مسئولیت قتل خاشقجی متوجه اوست، می گوید: "من در گزارشم گفته بودم ولیعهد، مسئولیتی در قبال این قتل دارد اما در موقعیتی نبودم كه آن مسئولیت را تعریف كنم، برای اینكه می توانست اشكال مختلفی داشته باشد. این مسئولیت می توانست دستور مستقیم به ارتكاب جرم، تحریك به ارتكاب به جرم و یا قصور در جلوگیری از وقوع جرم بوده باشد. تعیین مسئولیت محمد بن سلمان، بر عهده من نیست و به همین جهت است كه خواهان انجام تحقیقات برای پیگیری سوژه شده ام. خیلی از اعضای مجلس نمایندگان یا سنای آمریكا كه با آنها دیدار داشته ام و از گزارش سازمان سیا آگاهی دارند، مكررا اعلام داشته اند كه مسئولیت قتل مذكور، به گردن محمد بن سلمان است. من در مورد گزارش سیا اطلاعی ندارم و خواهان افشای این گزارش شده ام".
كالامارد در پاسخ به سوال درباب تحقیقات مد نظر خود گفته است: "من از دبیركل [سازمان ملل] خواسته ام تا هیأتی از كارشناسان در سطح بین المللی انتصاب كند تا به مرور شواهد بپردازند و حتی مدارك دیگری جمع آوری كنند. دبیركل تاكنون با درخواست من موافقت نكرده و خودرا پشت رویه قانونی و اداری پنهان كرده است. با این وجود، این تنها راه تشخیص عاملان قتل نیست. من در گزارش خود پیشنهاد داده ام كه اف بی آی وارد روند تحقیقات شود و این گردنگیر را متوجه این سازمان می دانم. از نهادهای تركیه و دادستان خواسته ام تا وارد روند تحقیقات شوند و یا محاكمه غیابی برگزار كنند".
او ادامه می دهد: "به باور من، قتل خاشقجی نشان از عدم مسئولیت پذیری در نظام بین المللی ما دارد؛ من خواهان پیشبرد تحقیقات توسط سازمان ملل شده ام برای اینكه این، رویه ای بی طرفانه از لحاظ سیاسی خواهد بود".
كالامارد می گوید: "امیدوارم فردی كه دستور به این قتل داده، روزی در دادگاه مورد محاكمه قرار گیرد. اما اگر به تاریخ بنگرید، متوجه می شوید كه زمان زیادی طول می كشد تا مقامات رده بالا محكوم شوند. تحریم هایی كه در این خصوص مقرر شده، ضعیف است. در باور من، آنها باید به رده های بالای دولت هدایت شوند و ولیعهد عربستان نیز شامل این رویه شود".
او درانتها گفته است: "فكر می كنم شهرت محمد بن سلمان در بسیاری از جوانب تیره شده است. دست كم در كتاب های تاریخ آینده، بازیابی وجهه ولیعهد برای او خیلی مشكل خواهد بود".1398/07/09
22:36:33
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: بال , سازمان , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم