مغولستان با هدف اختتام دادن به بی ثباتی سیاسی، قانون اساسی را اصلاح كرد

مغولستان با هدف اختتام دادن به بی ثباتی سیاسی، قانون اساسی را اصلاح كرد بازار پرواز: مغولستان با هدف اختتام دادن به سال ها بی ثباتی سیاسی پرهزینه و ركود اقتصادی، قانون اساسی را برای بار دوم از زمان تصویبش در سال 1992 میلادی اصلاح كرد و با این اقدام قدرت های نخست وزیر را افزایش داد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در سیستم سیاسی مغولستان، قدرت میان رئیس جمهوری منتخب و دولت كه توسط پارلمان تعیین شده و ریاست آنرا نخست وزیر بر عهده دارد، تقسیم می شود. رئیس جمهوری كه معمولا از حزب سیاسی مخالف انتخاب می شود قادر می باشد تا قوانین را وتو كرده و قوانین خودش را پیشنهاد كند.
این سیستم از یكسو كار را برای دولت ها در اجرای برنامه هایشان دشوار می سازد و از طرف دیگر آنها را مسؤول تاخیرهای طولانی مدت در اجرای پروژه های بزرگ معدن كرده است.
كارشناسان می گویند: این تغییرات كه روز پنج شنبه به تایید هر دو جناح مخالف در پارلمان رسیدند كفه ترازو را به نفع نخست وزیر سنگین می كنند و به نخست وزیر اختیارات كامل را برای تعیین یا لغو كابینه می دهند و نقش رئیس جمهوری را تضعیف می كنند.
بااینكه روسای جمهور آتی مغولستان كماكان توسط مردم به صورت مستقیم انتخاب می شوند اما دوره ریاست جمهوری آنها به یك دوره شش ساله بجای دو دوره چهار ساله محدود خواهد شد و این روند از سال ۲۰۲۵ میلادی آغاز خواهد شد.
مغولستان از سال ۱۹۹۰ میلادی كه سیستم دموكراسی پارلمانی را برگزید، شاهد روی كار آمدن ۱۶ دولت مختلف بوده است. رئیس جمهوری كنونی مغولستان اوایل سال جاری میلادی اعلام نموده بود كه این سیستم تلاش ها برای مقابله با مشكلات جدی همچون فساد و فقر را متزلزل می سازد و نیازمند اصلاح است.
منبع:

1398/08/25
13:41:11
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: سیستم , كابین , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم