تركیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی

تركیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی به گزارش بازار پرواز محققان با استفاده از تابش باریكه ای از اشعه ایكس و به كارگیری نانوذرات، مبادرت به از بین بردن سلول های سرطانی در محیط آزمایشگاهی كردند. با این روش می توان تومور را كاملا از بین برد.به گزارش بازار پرواز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تركیب نانوذرات پرشده با گادولینیوم و اشعه ایكس تك فام می تواند منجر به از بین رفتن تومور سرطانی پس از سه روز شود. برای این كار باید پرتودرمانی بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه صورت گیرد. این روش به شكلی طراحی شده كه بتواند به صورت ویژه سایت تومور سرطانی را مورد هدف تابش ها قرار دهد.
محققان دانشگاه كیوتو برای این پروژه، از نسل سوم تجهیزات تابش سینكوترون استفاده كردند، تجهیزاتی كه می توانند باریكه ای از پرتو اشعه ایكس را ایجاد كنند. این اشعه ایكس به شكلی تنظیم شده كه بتواند اتم های ویژه ای را روی عنصر گادولینیوم هدف قرار دهد و در نتیجه، الكترون های درونی آن بخش از اتم فعال می شود كه می تواند منجر به رهاسازی الكترون های آگور شود.
این راهبرد كه به آن راهبرد فعال سازی فوتون گفته می شود منجر به صدمه زدن به DNA سلول های تومور سرطانی شده و آنرا از بین می برد. این گروه تحقیقاتی نانوذرات موردنظر را در محلی نزدیك به هسته سلول سرطانی قرار می دهند تا كارایی فرایند بهبود یابد.
این گروه نانوذرات گادولینیوم را برای این كار انتخاب كردند چون كه این نانوذرات می توانند الكترون های آگور تولید كرده و به سلول سرطانی صدمه بزنند. پس از بارگذاری نانوذرات گادولینیوم درون نانوذرات سیلیكای متخلخل، این نانوذرات وارد محیط كشت سلول های سرطان رحم انسان شدند بدون اینكه سمیتی برای این سلول ها داشته باشند.
این گروه نوعی ماده فلورسانس سبز را وارد سلول های سرطان كردند تا بتوانند با این كار توزیع یكنواخت نانوذرات را درون تومور سرطانی رصد كنند.
در نهایت سلول های تومور مورد تابش اشعه ایكس قرار گرفتند، سلول هایی كه حاوی ۵۰ نانوگرم از نانوذرات حاوی گادولینیوم است. نتایج نشان داد كه پس از ۶۰ دقیقه تابش اشعه ایكس، سلول های سرطانی گرفتار صدمه شده و پس از سه روز كاملا از بین رفتند.
میزان گادولینیوم در این فرایند تأثیر به سزایی در موفقیت كار دارد بطوریكه كاهش غلظت گادولینیوم منجر به از بین رفتن تنها بخشی از سلول های سرطانی می شود.

1398/09/25
20:07:08
5.0 / 5
4649
تگهای خبر: تولید , سایت , فناوری , كارایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هواپیمای ریموت
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم