لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون ساخته شدند

لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون ساخته شدند به گزارش بازار پرواز پژوهشگران ذراتی ساختند كه می توانند تابش لیزر داشته باشند، این ذرات از سلول های قرمز خون كوچك تر هستند و می توانند در خون شناور باشند.به گزارش بازار پرواز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان روشی عرضه كردند كه با استفاده از آن می توان لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون تولید كرد. این میكرولیزرها قادرند تا نور مادون قرمز را به پرتوهایی با فركانس بالاتر تبدیل كنند. این ساختار از جنس نانوذرات بوده و كوچك ترین لیزری است كه تابحال ساخته شده است.
این لیزرها می توانند نشر ثابت و پایداری را در مدت زمان چند ساعت ایجاد كنند. آنها زمانی كه در جریان خون شناور باشند یا در هر یك از سیالات زیستی معلق باشند قادرند تا نشر نور را انجام دهند.
این لیزرهای كوچك به قدری پایدار هستند كه بتوانند به مدت چند روز به كار خود ادامه دهند. این دستاورد می تواند منجر به فناوری تصویربرداری جدیدی شود كه در آن از پرتو مادون قرمز برای كنترل فعالیتهای زیستی بدن استفاده گردد. علاوه بر این، این لیزرهای كوچك می توانند درهای تازه ای به سمت ساخت تراشه های كامپیوتری نوری باز كنند.
این تیم تحقیقات بین المللی روشی عرضه كردند كه می تواند ذرات میكروسكوپی پوشش داده شده با نانوذرات را به لیزرهای كوچكی تبدیل كند كه از سلول های قرمز خون كوچكتر هستند. محققان این پروژه دریافتند زمانی كه لیزر به نانوذرات تقویت شده با تولیم می تابد، نشر نور از سطح این نانوذرات ایجاد می شود. این در شرایطی است كه خود نانوذرات روی سطح دانه های میكروسكوپی سوار شده اند.
نور بوجود آمده می تواند در یك ثانیه هزاران بار به دور دانه های میكروسكوپی گردش كند و در عین حال با برخورد به اطراف تغییر فركانس داده و نور مرئی ایجاد نماید. زمانی كه شدت نور در حال حركت به یك حدی برسد، نور می تواند به طول موج خاصی برسد و تابش در آن طول موج صورت گیرد.
زمانی كه محققان این دانه ها را در معرض لیزر مادون قرمز قرار دادند، این دانه ها آغاز به تغییر طول موج كردند و نوری با فركانس بالاتر به وجود آمد.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان “Continuous-wave upconverting nanoparticle microlasers” در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.


منبع:

1398/11/04
23:30:46
5.0 / 5
4085
تگهای خبر: بال , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هواپیمای کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم