آیا سال ۲۰۲۰ آخر جنگ یمن خواهد بود؟

آیا سال ۲۰۲۰ آخر جنگ یمن خواهد بود؟ به گزارش بازار پرواز در سایه پیشروی چشم گیر نیروهای انصارالله یمن در ˮمأربˮ بعد از كنترل شهرستان ˮنهمˮ مشخص شد كه جنگ یمن آخرین نفس های خویش را می كشد و شاید هفتمین سال جنگ یمن تكمیل نشود.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، بعید و حیرت انگیز نیست كه سال ۲۰۲۰ شاهد خاتمه یافتن جنگ و درگیری در یمن، عقب نشینی نهایی نیروهای سعودی و اماراتی به همراه اعتراف آنها به شكست و مذاكرات با جنبش انصارالله یمن و همپیمانان آن برای توافق نهایی صلح باشیم.
در سایه پیشروی قابل ملاحظه ای كه نیروهای انصارالله یمن در "مأرب" بعد از كنترل شهرستان "نهم" كه دروازه شرقی صنعاء است، محقق كردند، مشخص شد كه جنگ یمن آخرین نفس های خویش را می كشد و شاید هفتمین سال جنگ یمن تكمیل نشود و توافق استكهلم فروپاشیده یا در اتاق مراقبت های ویژه است و تحولات میدانی در مرزهای مشترك یمن با عربستان نشان داده است كه انصارالله دست برتر را دارد.
پیش تر یحیی سریع، سخنگوی نیروهای انصارالله یمن اعلام نمود كه این جنبش حملات گسترده ای با موشك ها و پهپادها به اهدافی در جنوب عربستان همچون تاسیسات نفتی آرامكو در جیزان، فرودگاه "أبها" و جیزان، پایگاه نظامی "خمیس مشیط" انجام داده است. وی این اظهارات خویش را با تصاویر و ویدیوهایی همراه كرد و تا زمان نوشتن این مقاله، طرف عربستانی این حملات را رد نكرده است.
این حملات، بر مبنای گفته یحیی سریع، "پاسخ به تشدید حملات هوایی متجاوزان سعودی طی نبرد اخیر در شرق و شمال صنعاء انجام شده است." و به نظر می آید این تاكتیك نظامی یعنی پاسخ به حملات سعودی با بمباران اهداف و تاسیسات در جنوب عربستان در حال ثمره دادن در عرصه های میدانی، سیاسی و روحی و معنوی است.
جنبش انصارالله یمن تاكید می كند كه بخش اصلی و جدایی ناپذیر محور مقاومت است. طرف مقابل آن نیز، قراردادهای تسلیحاتی صدها میلیارد دلاری با آمریكا امضا می كند، میزبان حدود ۳ هزار سرباز آمریكایی و تجهیزات پیشرفته آنها به منظور حفاظت از تاسیسات نفتی در "ابقیق" و "خریص" است و میلیاردها دلار برای تأمین هزینه ها پرداخت می كند، چونكه كه نزد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا حمایت مجانی ای وجود ندارد.
هنگامی كه دولت جدید سودان از عقب نشینی ۱۰ هزار نیروی سودانی كه در جنگ یمن مشاركت داشته اند، اطلاع داد و اعلام نمود كه برای خارج كردن ۵ هزار تن دیگر در ماه های آتی برنامه ریزی می كند تا میزان تلفات كاهش پیدا كند و همینطور هنگامی كه دولت امارات حضور نیروهایش در یمن را سریعا می كاهد، مسیر گفتگو با ایران را هموار می سازد و این مسأله به معنای این است كه خاتمه یافتن جنگ بر روی دیوار نوشته شده است و بحث و بررسی در مورد رهایی فوری از این جنگ در جریان است و در این راه جنبش انصارالله اغلب شرط و شروطش را دیكته خواهد كرد، خدا بهتر می داند و ما تنها باید منتظر بمانیم.
ائتلاف عربی تحت امر عربستان در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ به بهانه پشتیبانی از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن عملیات نظامی را در یمن شروع كرد. یمن در نتیجه حملات مختلف ائتلاف متجاوز سعودی از شدیدترین بحران انسانی در جهان رنج می برد و بر مبنای آمار سازمان ملل ۲۲ میلیون تن از شهروندان یمنی كه حدود ۷۵ درصد از ساكنان این كشور را می سازند، به انواع كمك ها و حمایت های انسانی نیاز دارند.
نیروهای سودانی در قالب ائتلاف عربی به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ در جنگ یمن مشاركت دارند. سودان در این تاریخ تصمیم گرفت در ائتلاف نظامی مذكور شركت داشته باشد و بدین سان هزاران نظامی به یمن اعزام كرد.
پیشتر سودان اعلام نمود قصد خارج كردن نیروهایش از یمن را دارد و این مسئله روابط میان سودان و عربستان را تیره كرده است اما مسؤولان سودانی و در رأس آنها عمر البشیر، رئیس جمهوری بركنار شده این كشور همواره بر عمق روابط سودان با عربستان و لزوم دفاع از امنیت آن تاكید دارند.1398/11/13
08:15:01
5.0 / 5
4824
تگهای خبر: پهپاد , سازمان , شركت , فرود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هواپیمای عمودپرواز
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم