بورکینافاسو سربازان فرانسوی را بیرون می کند

بورکینافاسو سربازان فرانسوی را بیرون می کند به گزارش بازار پرواز، دولت نظامی بورکینافاسو دستور داد تا ظرف یک ماه آینده سربازان فرانسوی این کشور را ترک کنند.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، به نقل از دویچه وله، رسانه ملی آرتی بی این کشور به نقل از خبرگزاری دولت بورکینافاسو گزارش داد که این تصمیم در خصوص پایان استقرار سربازان فرانسوی در خاک بورکینافاسو روز چهارشنبه اتخاذ شد.
همینطور صدها نفر روز جمعه در واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو ضمن برگزاری تظاهرات و تجمعاتی، شعارهای ضد فرانسوی سر دادند و از ارتش فرانسه خواستند تا این کشور را ترک کنند.
بورکینافاسو در سال ۱۹۶۰ اعلام استقلال کرد اما فرانسوی همچنان زبان رسمی این کشور باقی مانده است.
این تصمیم پنج ماه بعد از آن انجام شد که فرانسه به دنبال بحث و مشاجره با مقامات کشور مالی، سربازانش را پس از ۹ سال عملیات، از این کشور خارج کرد.
رهبران نظامی کنترل مالی را در سال ۲۰۲۰ و بورکینافاسو را در ۲۰۲۲ به دست گرفتند.
باآنکه تعداد سربازان فرانسوی در بورکینافاسو (۴۰۰ نیرو) در مقایسه با تعداد سربازان در مالی (بیش از ۲۴۰۰ نیرو) بسیار کمتر است اما این خبر به نگرانی های فزاینده درمورد "افزایش شورشیان افراطی" اضافه می کند.
فرانسه بعد از انتشار گزارش هایی در خصوص انعقاد قراردادهایی میان کشور مالی با "مزدوران روسی"، استراتژی خویش را در این منطقه تغییر داد. فرانسه اظهار داشت که با "مزدوران روسی" همکاری نخواهد کرد و الان خیلی از نیروهایش را به جای مالی در نیجر و چاد مستقر کرده است.1401/11/02
12:12:43
5.0 / 5
199
تگهای خبر: بال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
پهپاد
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم