دستاورد محققان دانشگاه امیركبیر؛

انتقال هدفمند دارو به بافت سرطانی با فناوری نانو، درمان سرطان ریه

انتقال هدفمند دارو به بافت سرطانی با فناوری نانو، درمان سرطان ریه بازار پرواز: محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به ساخت نانوالیافی مغناطیسی شده اند كه به منظور انتقال هدفمند دارو به بافت سرطانی و رهاسازی آن در محل هدف بكار گرفته می گردد.به گزارش بازار پرواز به نقل از دانشگاه صنعتی امیركبیر، با عنایت به شیوع سرطان در میان جوامع بشری و تلاش های گسترده جهت مقابله با این بیماری، همواره تلاش محققان در جهت كاهش اثرات جانبی و افزایش اثربخشی داروهای ضدسرطان است. یكی از راهكارهای مطرح در این زمینه، طراحی سیستم های هوشمند انتقال دارو به منظور رهاسازی كنترل شده داروهای ضدسرطان در بافت هدف است.
به همین منظور در این طرح هم سعی شده تا نانوالیاف مغناطیسی حساس به pH طراحی شود كه بتوان از آن جهت رهاسازی كنترل شده و آهسته داروی ضدسرطان در بافت سرطانی بهره برد.
دكتر محمد ایرانی محقق دانشگاه صنعتی امیركبیر كه در این خصوص تحقیقات را به نتیجه رسانده است، اظهار داشت: در جهان یكی از كشنده ترین سرطان ها، سرطان ریه است. داروهای طراحی شده جهت درمان این سرطان، زمان نیمه عمر پایینی دارند كه این امر منجر به اثربخشی پایین دارو و مصرف آن در دوزهای بالا می گردد كه خود عوارض جانبی بالایی به همراه دارد.
وی با اشاره به اینكه رهاسازی آهسته این دارو در محل هدف می تواند منجر به افزایش اثربخشی دارو و كاهش اثرات جانبی آن شود، اضافه كرد: استفاده از حامل نانولیفی حساس به pH، مغناطیسی و آنتی باكتری تولید شده در این طرح می تواند در جهت تحقق این امر مؤثر باشد.
ایرانی در ادامه به نحوه ساخت و عملكرد این نانوالیاف پرداخت و اظهار داشت: در این طرح، از نانوالیاف پلی لاكتیك اسید / كیتوسان و حساس به pH، جهت رهاسازی آهسته داروی ضدسرطان دوكسوروبیسین(نوعی داروی ضد سرطان) استفاده شده است. از طرفی از نانومواد اكسیدگرافن بعنوان ماده مغناطیسی جهت مسیررسانی مناسب دارو به سلول های سرطانی و دی اكسید تیتانیوم جهت افزایش مرگ سلول های سرطانی ریه به صورت موضعی در ساخت این نانوالیاف استفاده شده است.
وی تصریح كرد: در واقع می توان اظهار داشت كه این نانوالیاف بعنوان یك نانوكپسول حمل دارو عمل می كنند. شایان ذكر است كه این نانوحامل دارویی نانولیفی با استفاده از فرآیند الكتروریسی، سنتز شده است.
به گفته این محقق، با توجه آزمایش های صورت گرفته، بازده بالای ۹۰ درصد بارگذاری دارو، رهاسازی پیوسته و آهسته دارو از نانوالیاف طی دو هفته، رهاسازی بیشتر دارو در pH اسیدی نسبت به pH خنثی و مرگ ۸۰ درصدی سلول های سرطانی A۵۴۹ طی ۴ روز، از مهم ترین نتایج مربوط به كاربرد این نانوالیاف است.
وی تصریح كرد: این نتایج نشان دهنده پتانسیل بالای نانوالیاف مغناطیسی و آنتی باكتریال حساس به pH سنتز شده، در مرگ سلول های سرطانی در مقایسه با داروی خالص دوكسوروبیسین است. در این تحقیقات از آزمون های TES و MTT به ترتیب جهت تعیین اندازه نانوذرات و میزان مرگ سلول های سرطانی استفاده شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش های دكتر محمد ایرانی- دانش آموخته دكترای مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی امیركبیر و همكارانش است. نتایج این كار در مجله International Journal of Biological Macromolecules با ضریب تأثیر ۳/۶۷ ( جلد ۱۱۰، سال ۲۰۱۸، صفحات ۴۱۶ تا ۴۲۴) انتشار یافته است.

1397/03/19
14:34:24
5.0 / 5
4309
تگهای خبر: بال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کوادکوپتر کنترلی
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم