گزارش،

لبنان در جستجوی نخست وزیر

لبنان در جستجوی نخست وزیر بازار پرواز: لبنان به دنبال نخست وزیری تازه برای جانشینی سعد حریری است كه 29 اكتبر در بحبوحه اعتراضات مقابل فساد دولت و اوضاع اقتصادی استعفا كرد اما پرسش بزرگ تر و پیچیده تر این است كه چه كسی جانشین او خواهد شد.


به گزارش بازار پرواز به نقل از ایسنا، غسان میشل روبیز، نویسنده، روزنامه نگار و مفسر عرب-آمریكایی در مطلبی كه از طرف پایگاه خبری "لوبلاگ" انتشار یافته، به هرج و مرج سیاسی لبنان و بن بستی كه این كشور برای تعیین نخست وزیر و تشكیل كابینه با آن رو به رو است پرداخته است.
روبیز در این مطلب نوشته است: "معرفی غیررسمی محمد الصفدی، تاجر معروف بعنوان نخست وزیر آینده لبنان در روز ۱۴ نوامبر اشتباه محاسباتی فاحش تیم میشل عون، رئیس جمهور لبنان بود. اعتراضات لبنان كه از ۱۷ اكتبر آغاز شد، الصفدی را نپذیرفت و كناره گیری سریع او از جانشینی حریری غافلگیركننده نبود.
با استعفای حریری برخی پیش بینی كردند كه عون باردیگر او را منصوب كند. جریان آزاد ملی عون، جنبش امل و حزب الله در تلاش بوده اند تا حریری را متقاعد كنند كابینه ای تازه تشكیل دهد و می گویند این كابینه باید مركب از سیاستمداران و كارشناسان شناخته شده باشد. حریری اما به دنبال درخواست های معترضان برای روی كار آمدن فردی مستقل، فرمول عون را رد كرد.
دلایلی برای پیروی عون از حریری وجود دارد. آنچه او را به مهره ای بسیار مهم در لبنان تبدیل می كند، انعطاف پذیری و توانایی اش برای حفظ رابطه خوب با احزاب لبنانی است. وی در عین حال از ارتباطات گسترده اش با عربستان و دیگر كشورهای جهان عرب به خوبی بهره می گیرد و علاوه بر آن مخالفان عونیست او هم خواهان در قدرت ماندنش هستند. آنان نمی خواهند شاهد ناپدید شدن ناگهانی حریری و تنها ماندن در مقابل ناآرامی های فزاینده باشند. در نهایت باید خاطرشان كرد كه روابط حریری با كشورهای غربی كه متعهد شده اند به لبنان كمك خارجی پرداخت خواهند كرد، می تواند راهی برای نجات این كشور از وعده های اقتصادی برآورده نشده اش باشد.
حریری اما الزامات خودرا برای بازگشت به رهبری دارد. او می خواهد از حكومتی كه تحت حمایت احزاب مخالف ائتلاف غرب گرای او هستند، خلاص شود. او كه خوب می داند در لبنان چندان محبوب نیست، می تواند با تشكیل كابینه ای با به كار گیری شخصیت های مستقل بر موج اعتراضات سوار شود و بعضی از خواسته های آنان را برآورده كند.
جستجو برای یافتن نامزدی مناسب برای جانشینی حریری بنا به دلایلی برای "جریان آزاد ملی" به بن بستی تبدیل گشته است. سه نخست وزیر پیشین لبنان خواهان بازگشت حریری شده اند و با معرفی الصفدی مخالفت كرده اند. هیچ نامزد دیگری برای تصدی این مقام ابراز تمایل جدی نكرده است.
حمایت مشروط از حریری نیز از طرف مواضع گوناگونی به چشم می خورد. دولت او را می خواهد چون راضی كردنش ساده است. معترضان نیز ممكنست تمایل داشته باشند كه او را تحمل كنند برای اینكه بر تشكیل كابینه ای از افراد مستقل تاكید دارد. در نهایت هر كس كه نخست وزیر شود دیگر چندان مهم نیست. چیزی كه مهمست میزان مخالفتی است كه نخست وزیر دریافت می كند.
این بن بست چقدر قابل حل است؟ دولت و معترضان در حال محك زدن تمایلات یكدیگر هستند. دولت عون در حال بررسی هزینه های تسلیم خواست مردم شدن در مقابل هزینه در قدرت ماندن و منزوی و تحقیر شدن است. معترضان نیز از طرف دیگر در حال بررسی خطر سوق دادن كشور به سمت و سویی ناشناخته و خطر زندگی در كشوری بدون آینده هستند.
حزب الله نیز همچون معترضان نشانه هایی از پذیرش بازگشت حریری به مقام نخست وزیری را نشان داده است. معترضان بتازگی دو سند تنظیم كرده اند كه نشانگر طرح هایی برای یك گذار سیاسی ۱۸ ماهه است. شخصیت های برجسته رهبری اعتراضات به تدریج در حال ظهور هستند و آمادگی آنان برای مذاكره با دولت نیز در حال افزایش می باشد.
شایعاتی مطرح شده در خصوص اینكه رئیس جمهور لبنان احیانا اعلام نماید كه حریری می تواند بدون محدودیت كابینه تشكیل دهد اما شانس رای اعتماد گرفتن كابینه ای مستقل در پارلمان چندان بالا نیست. این مساله می تواند عون را به سمتی هدایت كند كه نخست وزیر تازه ای را از جناح خودش معرفی نماید كه احیانا دولت تشكیل خواهد داد. همین طور این امكان وجود دارد كه هرج و مرجی كه از تاخیر یا شكست در تشكیل حكومت به وجود می آید، زمینه را برای كودتایی برای "نجات كشور" آماده كند.
سخن آخر اینكه هم اكنون هیچ گزینه خوبی برای لبنان وجود ندارد. اعتراضات هنوز رهبری روشنی ندارند و تلاش های دولت داخلی برای حفظ قدرت سردرگمی های بیشتری را به وجود آورده است."
منبع:

1398/09/03
18:46:06
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: بال , كابین , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کوادکوپتر
بازار پرواز
flybazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار پرواز محفوظ است

بازار پرواز

فروش هواپیمای کنترلی و کوادکوپتر و لوازم